Всесвіт

На зорі життя Чумацького Шляху гіпернові зорі виробляли золото і платину

Спалахи гіпернової на ранній стадії існування галактики Чумацький Шлях могли бути джерелом елементів для r-процесу. Саме в ході нього синтезувалися у важкі елементи – золото, платина, уран, цинк і не тільки.

Австралійські вчені вивчили зірку SMSS 2003-1142. Це червоний гігант, розташований в галактичному гало в 7 500 світлових років від Землі. Зірка виявилася бідним елементами важче водню і гелію. Але при загальній низькій металічності зірка збагачена такими елементами, як цинк, барій, європій і торій, які народжуються в ході r-процесу.

Сам по собі r-процес, або швидкий процес захоплення нейтронів – це процес утворення більш важких ядер з легших шляхом послідовного захоплення нейтронів в ході реакцій.

При r-процесі ядра атомів швидко захоплюють нейтрони, формуються багато важкі елементи. Передбачається, що процес відбувається переважно при злиттях нейтронних зірок. Однак одні лише такі злиття не пояснюють спостережувану картину змісту елементів в малометалічних зірках. Вчені припускають, що у Всесвіті повинні існувати й інші умови для протікання r-процесу.

Аналіз показав, що співвідношення елементів в зірці SMSS 2003-1142 узгоджується з моделлю вибуху гіпернової. Нове дослідження підтверджує гіпотезу, згідно з якою гіпернові були важливими джерелами елементів для r-процесу на найперших стадіях формування галактик, в тому числі і Чумацького шляху.

Нагадаємо, гіпернові – вибух надмасивної зірки після колапсу її ядра; колапс ядра відбувається після того, як в ньому виснажується паливо для підтримки термоядерних реакцій. По суті, це дуже велика наднова.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button