Здоров'я

Надвисокі навантаження на організм подовжили життя на кілька років

British Journal of Sports Medicine: Всупереч усталеній думці, екстремально високі фізичні навантаження на організм можуть діяти на нього оздоровлювальним чином.

Регулярні заняття спортом – основа здорового старіння. Вважається, однак, що надмірні фізичні навантаження можуть завдати шкоди організму, особливо несприятливо вони впливають на серцеву діяльність. Під час інтенсивних і тривалих фізичних вправ на витривалість (наприклад, гранично швидкісна їзда на велосипеді) в організмі вивільняється певна кількість білків, які, як припускають, несуть шкоду для серця.

by @user21908677

Щоб більше дізнатися про шкоду або користь фізичних навантажень, вчені з Університету Альберти (Канада) та Інституту медичних досліджень Сент-Вінсента (Австралія) вивчили дані про тривалість життя 200 спортсменів, які народилися між 1928 і 1955 роками і які зуміли пробігти 1,6 кілометра (одну милю) за менш ніж чотири хвилини. Йдеться про найвищий результат, що вимагає величезного напруження. До 1954 року таке не вдавалося взагалі нікому, і відтоді зробити це вийшло у вельми невеликої кількості людей навіть серед спортсменів. Для порівняння – щоб потрапити до загону космонавтів, достатньо пробігти за чотири хвилини всього один кілометр, а середньостатистична цивілізована людина без тренувань не пробіжить кілометр і за п’ять хвилин.

Усі охоплені дослідженням учасники були чоловіками, оскільки поки що жодна жінка не змогла пробігти таку дистанцію за такий невеликий час. Серед них опинився і британський невролог і спортсмен Роджер Банністер – перша людина у світі, яка 70 років тому пробігла 1,6 кілометра менш ніж за чотири хвилини.

Учені дізналися, що 60 із 200 бігунів померли до грудня 2023 року. Середня тривалість їхнього життя становила 73 роки. Той самий показник у тих, хто залишився в живих, виявився в середньому 77 років. Беручи до уваги місце і час народження кожного учасника, дослідники підрахували, що спортсмени, які пробігли 1,6 кілометра за чотири хвилини в 1950-х роках, прожили більш як на дев’ять років довше за їхніх однолітків, які не робили те саме. Цікаво і ось що: ті, хто досяг подібного результату в 1960 і 1970-х роках, прожили на 5,5 і три роки довше відповідно. Учені припустили, що це може бути пов’язано з підвищенням рівня здоров’я населення загалом – люди загалом просто стали довше жити.

Отримані дані, на думку дослідників, свідчать про те, що екстремальні фізичні навантаження можуть бути не такими шкідливими для здоров’я, як вважалося раніше. “Можливо, у спортсменів, які здатні пробігти цілу милю менш ніж за чотири хвилини, настільки сильне серце, розвинені легені, кровоносні судини, м’язи та імунна система, що вони й справді можуть чудово відновлюватися після стресів, які виникають у повсякденному житті”, – поділився думкою перший автор дослідження Стівен Фоулкс.

При цьому вчені вважають, що самі по собі результати їхнього дослідження не заперечують ідею про те, що тривалі вправи високої інтенсивності можуть чинити шкідливий вплив на серце. Цілком можливо, що здоров’я, і, як наслідок, тривалість життя у фізично активних, але не екстремальних спортсменів перебуває навіть на вищому рівні, ніж у населення в цілому. Висновки вчених представлені у British Journal of Sports Medicine.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button