Земля

Магнітні полюси Землі найближчим часом залишаться на місці

Учені вже давно з’ясували, що магнітні полюси нашої планети відносно часто міняються місцями. Південний магнітний полюс стає північним і навпаки. Такі зміни в минулому траплялися неодноразово, і фахівці вважають, що інверсія буде продовжуватися і в майбутньому.

Остання «підміна» сталася близько 800 тисяч років тому. З моменту початку спостережень за динамікою магнітного поля Землі вчені відзначають незначне зміщення північного і південного магнітних полюсів і незначну зміну конфігурації самого магнітного поля. Чи означає це початок нового періоду зміщення? Швидше за все, ні.

[box type=”info” ]Міжнародна група дослідників вивчила інверсії, що траплялися мільйони років тому. Також піддали аналізу і періоди між змінами. Висновок — зараз мало що провіщає черговий цикл «зміни варти» полюсами, люди можуть спати спокійно.[/box]

Але як взагалі можна зрозуміти, що там відбувалося з полюсами мільйони років тому? Для цього необхідно вивчати вулканічні породи. Під час їх формування магнітне поле Землі впливає на магнітні частинки всередині порід. Вони одержують своєрідний «магнітний підпис», фіксуючи конфігурацію поля Землі в момент свого формування. До речі, нагрівання порід до певного рівня знімає «залишкову» конфігурацію, зводячи її до поточного положення полюсів.

Магнітне поле Землі неоднорідне. У деяких регіонах воно сильніше, в інших — слабше. Для того, щоб отримати єдину конфігурацію магнітного поля планети, вченим потрібно проаналізувати безліч даних, які потім зводяться в глобальну модель.

Так от, після вивчення різних зразків порід виявилося, що в період часу від 30 000 до 50 000 років тому магнітні полюси Землі змінювалися незвичайним чином. Взагалі кажучи, при зміні полярності силові лінії магнітного поля нашої планети спочатку приймають складну форму, а саме магнітне поле слабшає — аж до 10% від початкового значення. Одночасно утворюються додаткові полюси, деякі з яких можуть зсуватися в бік екватора.

Як виявилося, 41 тисячу років тому сталася дуже короткочасна (за геологічними мірками) зміна полярності. Ця подія отримала назву «подія Лашамп», тривала вона менше тисячі років. Протягом 250 років тоді змінилося і напрям магнітного поля планети.

Все це цікаво, але яке відношення має «подія Лашамп» або інверсія магнітних полюсів 800-тисячолітньої давнини до сучасності? Доброю новиною є те, що ніякого — тобто сучасна конфігурація магнітного поля ніяк не схожа на ту, що була тисячі років тому. Так, спостерігається невелике ослаблення магнітного поля планети, але загальна конфігурація ліній цього поля не змінюється, крім того, немає ніяких ознак можливої появи додаткових полюсів. А це, як з’ясували вчені, основні ознаки швидкої зміни полюсів.

Ослаблення магнітного поля Землі вже мали місце в минулому. Найближчі до нас випадки — 48 500 і 46 300 років тому. У першому випадку ослабло магнітне поле в Південній півкулі, у другому — аналогічне явище відбувалося близько Південної Америки. Але ніяких додаткових полюсів, змін вектора магнітного поля або зміни полюсів не було, поступово характеристики виправились до попередніх значень або близьким до них параметрів.

Автори дослідження, про яке йде мова, вважають, що провісниками інверсії є далеко не тільки ослаблення магнітного поля Землі, але і багато інших чинників, яких немає зараз.

Якщо все так, як кажуть вчені, то це дійсно хороші новини. Справа в тому, що Землю від жорсткого космічного випромінювання захищають саме лінії магнітного поля планети. Якби інверсія трапилася в наш час, це призвело б до численних збоїв у роботі обладнання, від навколоземних супутників до електронних пристроїв на поверхні Землі. Крім того, випромінювання такого роду шкідливе для живих організмів. Ймовірно, глобальна економіка втратила б десятки і сотні мільярдів доларів США, почалися проблеми і в соціумі — війни, голод і тому подібні «супутники» кризи.

Цікаво, що вчені досі не знають точно, чому існує магнітне поле Землі. У нашій системі, крім неї, магнітне поле є у Меркурія, Землі, чотирьох газових гігантів і Ганімеда. Швидше за все, магнітне поле генерується металевим ядром у центрі планети (у випадку Землі) з відносно твердим центром і рідкою оболонкою. Теорія генерації магнітного поля ядром називається магнітне динамо. Вона загальноприйнята, але це зовсім не означає, що у неї немає недоліків. Справа в тому, що з плином часу динамо-ефект повинен затухати, а ядро планети — поступово остигати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button