Всесвіт

Найбільші галактики Всесвіту повні погаслих зірок

Найбільші галактики Всесвіту повні погаслих зірок. Але колись, майже 12 млрд років тому, в цих масивних галактиках народжувалися мільйони зірок. Як ці космічні королівства під назвою пилові галактики зі спалахом зореутворення стали мертвими зонами — таємниця.


Астрономи з Айовського університету (США) вважають, що квазари, потужні джерела енергії, які мешкають у центрі галактик, винні в тому, що ці галактики припинили виробляти зірки. Вчені висунули свою теорію після того, як знайшли квазари в чотирьох пилових галактиках, де ще йде процес зореутворення.

«Квазари можуть грати важливу роль у вимиранні пилових галактик, — каже Хай Фу, один з авторів наукової роботи. — Вони досить енергетичними, щоб викидати газ з галактик, а газ — паливо для зореутворення. Так можна пояснити перетворення зоряних „ясел” в „кладовища”».

Квазари проблематично помітити в пилових галактиках зі спалахом зореутворення, так як їх світло поглинається або блокується пилом від інтенсивної зореутворуючої активності, яка там іде.

«Те, що ми бачили квазари, говорить про те, що їх повинно бути більше, просто вони заховані в галактиках, — каже Фу. — Кожна пилова галактика зі спалахом зореутворення може містити в собі квазар, і ми просто не можемо їх бачити».

Фу і його команда знайшли квазари в березні 2016 року за допомогою комплексу радіотелескопів на півночі Чилі (ALMA).

Потім вчені нанесли на карту квазари, знайдені іншими телескопами в довжинах хвиль від ультрафіолетового до вкрай ультрафіолетових. Квазари виявилися тими ж, що знайшов ALMA. Тоді стало питання: чому ці квазари видимі, якщо вони повинні бути приховані від очей?

У дослідників є теорія. Вони вважають, що квазари «визирають» з глибоких дірок в кожній галактиці, вакуумного простору, яке дозволяє світлу «втекти».

Точна форма цих галактик невідома, так як навіть ALMA недостатньо потужний, щоб чітко показати області космосу, які випромінювали світло 12 млрд років тому, коли Всесвіту було лише 1/7 від поточного віку. Але команда вважає, що ці галактики могли мати форму пампушки, і були орієнтовані таким чином, що їх діри (і, таким чином, квазари) «дивилися» на Землю.

Вчені думають, що більшість квазарів всередині пилових галактик зі спалахом зореутворення не можна побачити, так як вони відвернуті від нас. Але чотири приклади галактик з видимими квазарами — не випадковість; це означає, що їх набагато більше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button