Здоров'я

Причиною алергії виявилися особливі клітини крові

Чхаєте весь сезон цвітіння рослин або не можете поглянути на кішку сусіда без сліз, тому що вас переслідує алергія? Дослідники з’ясували, яку саме частину імунної системи вам варто звинувачувати в цьому.


Нагадаємо, що алергічні реакції пов’язані з неадекватною імунною відповіддю організму на зазвичай доброякісні речовини (пилок, спори цвілі, деякі продукти). Винні в цьому представники групи Т-клітин. Правда, далеко не всі.

Пояснимо, що Т-клітини (або T-лімфоцити) поділяються на Т-кілерів і Т-хелперів. Завдання перших – руйнування власних клітин організму, або інфікованих вірусами або іншими патогенними внутрішньоклітинними агентами, або тих, що пошкоджені або невірно функціонують (наприклад, пухлинних).

Тим часом Т-хелпери регулюють реакції як вродженого, так і набутого імунітету, а також визначають тип відповіді, який організм зробить на конкретний чужорідний матеріал. Ці клітини не проявляють цитотоксичності (не можуть шкодити клітин) і не беруть участь у знищенні інфікованих клітин або безпосередньо збудників. Замість цього, вони керують імунною відповіддю, направляючи інші клітини на виконання потрібних завдань.

Причиной аллергии оказались особые клетки крови
T-клітини «народжуються» з плюрипотентних гемопоетичних стовбурових клітин. У дорослої людини вони утворюються в кістковому мозку.

Т-хелпери якраз і виявилися винними в появі алергічних реакцій у людини. В ході своєї роботи біолог Ерік Уамбре (Erik Wambre) і імунолог Вільям Квок (William Kwok) використовували зразки крові пацієнтів, які мають алергію на пилок вільхи.

Пояснимо, що Т-хелпери розпізнають алерген завдяки особливим рецепторам – білковим комплексам. Крім «приймаючих» рецепторів Т-хелпери мають також маркерні білки.

Щоб позначити в зразках крові пацієнтів імунні клітини, що реагують на пилок вільхи, команда додала до них флуоресцентні білки, відомі як тетрамери MHC II. Завдяки цьому дослідники встановили, що одна група Т-хелперів мала більше копій двох маркерних білків і менше копій чотирьох інших. Хоча ні один з білків не був «ексклюзивним» для клітин, їх поєднання забезпечувало підпис, яку дослідники охрестили клітинами типу TH2A.

При повторі тестів за участю пацієнтів, які мали алергію на найрізноманітніші збудники (у тому числі пилок рослин, домашній пил), в їх зразках крові були виявлені ті ж самі клітини. При цьому вони були відсутні в крові людей, які не страждають від алергії. Таким чином, стало ясно, що саме клітини типу TH2A відповідають за появу алергічних реакцій у людей.

Автори дослідження, опублікованого у виданні Science Translational Medicine, упевнені, що отримані дані допоможуть розробити нові способи боротьби з алергією.

Зокрема, якщо визначити, які молекулярні сигнали перетворюють Т-клітини в клітини типу TH2A, можна буде запобігти їх появі. Також планується створення спеціальних аналізів крові, які вкажуть на наявність «біомаркерів алергії» (TH2A-клітин) у крові людей.

Кнопка «Наверх»
Закрыть