Всесвіт

Найбільший вулкан на Іо готується до виверження

Астрономи помітили періодичність в активності найбільшого на Іо вулкана Локі: чергове виверження очікується до кінця вересня 2019 року.

Великий супутник Юпітера Іо вважається найбільш вулканічно активним тілом у всій Сонячній системі. Найбільшим його вулканом є Локі, оточений «лавовим озером» (патерою) діаметром близько 250 кілометрів. Його тепло розрізняють навіть інфрачервоні телескопи на Землі. А в найближчі тижні, якщо не дні, від Локі можна чекати чергового виверження. Про це астрофізик з Інституту планетарних наук Жюлі Ратбун (Julie Rathbun) розповіла на конференції Europlanet Society.

Проаналізувавши дані більш ніж 20-літніх спостережень, вчені виявили, що Локі епізодично стає більш яскравим і гарячим, і це пов’язують з виверженнями розплавленої сірчистої лави. Такі періоди починаються з вираженою періодичністю, раніше її оцінювали в 540 днів, проте нові дослідження вказали на нову цифру: Локі прокидається приблизно кожні 475 днів. Востаннє вулкан активізувався в травні 2018 року, і тепер учені чекають його нового виверження у вересні 2019.

«Вулкани непередбачувані, вони дуже складні, і безліч факторів впливає на їх виверження, включаючи надходження запасів магми і її склад, — сказала Жюлі Ратбун. — Однак Локі занадто великий і тому передбачуваний. Завдяки його розмірам він управляється лише базовою фізикою виверження і мало піддається дії не настільки значних факторів».

Втім, дослідниця зазначила, що і Локі здатний приносити сюрпризи. На початку 2000-х років вулкан демонстрував періодичність 540 днів, проте потім, аж до 2013 року, почав вивергатися безладно, після чого вийшов на цикл тривалістю 475 днів. Вчені з нетерпінням очікують, чи прокинеться Локі на цей раз за розкладом або знову продемонструє свій хитрий характер.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button