Всесвіт

Пульсар« “Чорна вдова” містить плазмову лінзу

Дослідницька група з Синьцзянської астрономічної обсерваторії Китайської академії наук виявила плазмову лінзу в пульсарі – “Чорній Вдові” PSR J1720-0533 за допомогою сферичного радіотелескопа з п’ятисот метровою апертурою.

XAO

Така назва чорні вдови отримали не просто так. Річ у тім, що для них характерна абляція зірки-компаньйона випромінюванням пульсара — простіше кажучи, винесення речовини сусідньої зірки. Як павуки “Чорна вдова”, самки яких поїдають самців після спарювання, пульсари – “чорні вдови” також поступово руйнують близьку зірку. Однак для астрофізиків вони надають цінні можливості для вивчення характеристик зірок-компаньйонів в умовах інтенсивного опромінення.

Зокрема, в цьому дослідженні з’ясувалося, що випромінювання пульсара PSR J1720-0533 характеризується квазіперіодичними модуляціями, які можуть бути викликані плазмовим лінзуванням.

Плазмові лінзи виникають в результаті сильної неоднорідності плазми в сильних електромагнітних полях за рахунок різних нелінійних ефектів. Проаналізувавши дані, дослідники прийшли до висновку, що максимальне збільшення для плазмової лінзи становить 1,6, що відповідає лінзі, яка тягнеться на десятки кілометрів.

Також дослідники вивчили профілі поляризації поблизу PSR J1720 – 0533 і виявили, що лінійна поляризація випромінювання зникла до того, як дисперсія змінилася хоч трохи, а значить, зірка-компаньйон володіє сильним магнітним полем.

До речі, зірка-компаньйон зникає стрімко – швидкість втрати її маси становить 10-12 мас Сонця в рік.

Дослідження опубліковано в Astrophysical Journal Letters.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button