Всесвіт

Найпотужніший у світі лазер використовували, щоб заглянути всередину червоних зірок

Вчені запропонували новий експеримент з імплозії для вимірювання водню. Дослідження опубліковано у журналі Physics of Plasmas.

Дослідники з Ліверморської національної лабораторії Лоуренса (англ. Lawrence Livermore National Laboratory, LLNL) за допомогою найбільшого та найпотужнішого лазера у світі — National Ignition Facilit (NIF) — вивчають властивості водню при екстремальних тисках та щодо низьких температурах усередині червоних карликів.

Червоні карлики – зірки з дуже малою масою. В результаті вони відрізняються відносно низьким тиском, швидкістю плавлення і температурою. Енергія, що генерується, з’являється в результаті ядерного синтезу водню в гелій в ході протон-протонного циклу. Також ці зірки випромінюють відносно мало світла.

 Фото: NASA/ ESA/G. Bacon (STScI)

У своїй статті вчені та співробітники LLNL запропонували новий експеримент з імплозії у NIF для вимірювання водню. Нагадаємо, імплозія — це вибух, спрямований усередину, на противагу звичайному вибуху, спрямованому назовні. У ході експерименту його швидкість запропонували знизити, а водень високої щільності дослідити за допомогою рентгенівської радіографії.

У результаті вчені дійшли висновку, що саме конвекція у поєднанні з низькою швидкістю синтезу (через відносно низькі температури ядра), можливо, дозволяє деяким червоним карликам існувати трильйони років, поки не буде витрачено все водневе паливо.

Червоні карлики — найчисленніші зірки Чумацького Шляху, що становлять 70% усіх зірок. Але фізика їх роботи вивчена недостатньо. Тепло генерується в ядрі та поширюється назовні до поверхні, але неясно, чи відбувається цей процес внаслідок випромінювання, конвекції або їх комбінації. Ключовим фактором, який визначає, чи є червоні карлики переважаючими випромінюванням або конвекцією, що є станом внутрішнього водню.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button