Всесвіт

Бактерії виявилися здатні рости в атмосфері з чистого водню

Експерименти показали, що звичайні земні грибки і бактерії здатні жити і розмножуватися в атмосфері з чистого водню або чистого гелію — як на далеких планетах, зовсім несхожих на Землю.

У пошуках світів, придатних для розвитку позаземного життя, вчені намагаються виявити планети, максимально схожі на нашу у всьому: від розмірів і сили гравітації до складу атмосфери. Очевидно, що це певне спрощення, і живі організми можуть виявитися більш «універсальними», ніж ми звикли думати. На це вказують і нові експерименти, проведені командою астробіолога з Массачусетського технологічного інституту (MIT) Сари Сігер (Sara Seager).

У статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy, вчені повідомляють про експерименти з одноклітинними організмами — дріжджами і бактеріями кишкової палички, — яких вирощували в герметичних судинах, заповнених рідким живильним середовищем і газом, який імітував атмосфери далеких планет, зовсім несхожих на нашу. Це міг бути чистий водень або гелій, суміш азоту з вуглекислим газом 80:20 (приблизно як на молодій Землі) або ж звичайна атмосфера сучасної Землі. Кожні кілька годин біологи забирали проби довгою голкою, щоб оцінити чисельність і стан мікробів.

Як і можна було очікувати, найактивніше і бактерії й одноклітинні гриби розмножувалися в умовах звичайної земної атмосфери. Однак їх ріст продовжувався й у всіх інших випадках без винятку — нехай і не настільки швидко. Тут варто нагадати, що ці мікроорганізми — факультативні анаероби, і хоча вони здатні використовувати кисень для дихання, в принципі його не потребують, чудово себе почуваючи і в безкисневому середовищі.

Проте, нові досліди вперше продемонстрували, що кишкові палички і дріжджі можуть жити і в атмосфері з чистого водню або чистого гелію. І якщо десь на далекій екзопланеті виявиться атмосфера, що складається з водню і (або) гелію, — це ще не значить, що її варто відразу виключати зі списку кандидатів на життєздатність. При наявності відповідного набору поживних речовин живі організми здатні існувати і розвиватися навіть у таких світах, наповнюючи атмосферу новими газами, за якими їх теоретично можна виявити.

Втім, невідомо, чи існують саме такі планети. Сучасні моделі мають на увазі, що легкі водень і гелій формують газові гіганти на зразок Юпітера або Сатурна, позбавлені твердої поверхні. І навпаки, невеликі кам’янисті планети, схожі на Землю або Марс, не здатні утримати леткий водень і гелій, і їх атмосфери містять інший набір елементів — азот, метан, кисень, вуглекислий газ.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть