Наука

Наркотики зв’язали з кожним десятим сердечником в реанімації

Французькі вчені з’ясували, що вживання наркотиків може бути важливим фактором потрапляння в реанімацію людей, що мають проблеми з серцем.

Image by F. Muhammad from Pixabay

Вживання наркотиків також зменшило шанси на одужання: люди, які їх приймають, майже в дев’ять разів частіше помирають або потребують екстреного втручання, ніж інші пацієнти. Якщо вони приймали більше одного препарату, цей ризик підвищувався в 12 разів.

Дослідники пояснили, що вживання наркотиків — відомий фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань, включаючи серцевий напад або порушення серцевого ритму. За оцінками, у 2022 році заборонені речовини вживали 275 мільйонів людей по всьому світу — на 22% більше, ніж у 2010 році. Однак досі не було зрозуміло, наскільки поширене вживання наркотиків серед пацієнтів, госпіталізованих із проблемами серця, або наскільки це впливає на одужання.

Щоб з’ясувати це, вчені проаналізували зразки сечі всіх пацієнтів, які вступили до відділень інтенсивної терапії серця в 39 французьких лікарнях протягом двох тижнів у квітні 2021 року. За цей час госпіталізували 1904 пацієнтів, з них 70% — чоловіки, а середній вік склав 63 роки. Аналіз сечі здали 1499 добровольця. З них 161 (11%) виявили позитивний результат на різні наркотики, але лише трохи більше половини (57%) визнали вживання.

Серед тих, в чиїй сечі знайшли сліди наркотиків, 72% вжили тільки один його тип. У 28% в аналізах були сліди більш ніж одного типу. У таких людей ймовірність померти або зіткнутися з гострою потребою термінової допомоги була в 12 разів вище, ніж у інших.

Поширеність була ще більшою серед людей молодше 40 років: один із трьох (33%) виявив позитивний результат на наркотики. Найчастіше лікарі виявляли в аналізах канабіс (9%), опіоїди (2%), кокаїн (трохи менше 2%), амфетаміни (майже 1%) і МДМА або екстазі (трохи більше 0,5%). Дослідження опубліковано в Heart.

Порівняно з іншими пацієнтами, споживачі частіше помирали або потребували екстреного втручання через зупинку серця або гостру недостатність кровообігу (гемодинамічний шок) у лікарні: 3% проти 13%. Після коригування інших основних станів – ВІЛ, діабету та високого кров’яного тиску — споживачі майже в дев’ять разів частіше помирають або потребують невідкладної допомоги.

Вчені пояснили, що в дослідженні брало участь небагато людей, які поступили в лікарню протягом короткого часу, тому результати можуть бути не застосовні до інших місяців року або більш довгостроковій перспективі. Однак висновки дослідження викликають два очевидних питання: Чи повинні пацієнти, які вступили до відділень інтенсивної терапії, проходити скринінг на вживання наркотиків і які втручання можна проводити, якщо тести виявилися позитивними?

Дослідники припустили, що знання того, що пацієнт вживав наркотики, може пролити світло на причину його стану і повідомити, як з ним впоратися.

“Позитивний результат тесту дасть можливість для консультування з приводу несприятливих медичних, психологічних і соціальних наслідків прийому наркотиків, а також для здійснення втручань, спрямованих на припинення вживання наркотиків», — підсумували автори.

Раніше вчені з’ясували, що при кокаїновій або героїновій залежності руйнуються тракти білої речовини, що зв’язують різні відділи мозку. Найбільше страждає тракт, що зв’язує префронтальну кору головного мозку – вона регулює складну когнітивну і соціальну поведінку, прийняття рішень і узгодження думок і дій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button