Всесвіт

NASA виявило незвичайне скупчення темної матерії

Темна матерія — загадкова субстанція, що не дає спокою вченим вже кілька десятиліть. Використовуючи космічний телескоп НАСА «Хаббл» астрономи змогли виявити незвичайне скупчення цієї таємничої речовини, яка не підкоряється стандартним законам фізики, що утворила згустки набагато меншого розміру, ніж це було передбачене астрономами. Згідно зі статтею, опублікованій на порталі nasa.gov настільки дивна поведінка виявленої субстанції може свідчити про наявність у Всесвіті так званої “холодної темної матерії”. Що може означати відкриття подібної речовини для сучасної фізики?

Виявлено найменші скупчення темної матерії у Всесвіті

Незважаючи на те, що саме існування таємничої темної матерії ще не доведено, вчені знаходять все більше свідоцтв про її невидиму присутність з самого моменту народження Всесвіту. Згідно з однією з нещодавно висунутих теорій, в момент формування галактик майбутні скупчення зірок і планет вбудовуються в хмари темної матерії, яка складається з частинок, які повільно рухаються або “холодні”, утворюючи структури, чиї маси коливаються від кількох сотень мас галактики Чумацький Шлях до маси невеликого комерційного літака.

Спостереження телескопа Хаббла можуть дозволити по-новому поглянути на природу темної матерії і її роль у Всесвіті, адже саме ця незвідана субстанція створює весь будівельний матеріал для майбутніх галактик нашого всесвіту. Незважаючи на те, що астрономи не можуть бачити темну матерію, її можна виявити побічно при вимірюванні гравітаційного впливу між зірками і галактиками. Невеликі згустки темної матерії було вирішено називати “холодною темною матерією” з-за того, що температура подібних утворень в теорії повинна значно знижуватися в міру зменшення маси космічного згустку.

Полювання за темними об’єктами Всесвіту, геть позбавленими зірок, може здатися досить складним завданням, однак фахівці НАСА вирішили використовувати метод, при застосуванні якого їм не потрібно було шукати гравітаційні зміни зірок в якості сигналів про присутність темної матерії. Для цього було вирішено розглянути 8 потужних квазарів, інтенсивність світла кожного з яких була виміряна на предмет наявності кисню і неонового газу. Відомо, що дана суміш спотворюється гравітації галактик, що знаходяться на передньому плані до Землі, діючи як потужна збільшувальна лінза.

NASA обнаружило необычное скопление темной материи

Зображення фонового квазара і ядра масивної галактики на передньому плані

В результаті спостереження за допомогою телескопа “Хаббл”, вчені встановили, що ефект викривлення, званий гравітаційним лінзуванням, провів чотири перекручених зображення кожного з досліджуваних квазарів. Астрономи порівняли отримані вимірювання з тим, як могли б виглядати зображення квазарів без впливу темної матерії, з’ясувавши, що відстань до квазарів виявилася приблизно рівною 10 мільярдів світлових років, в той час як розташовані на передньому плані галактики знаходяться на відстані двох мільярдів років від Землі.

Тип частинок, з яких складається темна матерія, дотепер залишається загадкою для людства. Однак експеримент НАСА показав, що знайдені скупчення швидше за все, відносяться саме до класу холодної темної матерії завдяки своїм невеликим розмірам. Подальші спостереження за допомогою телескопів нового покоління, таких як телескоп Джеймса Вебба або телескоп WFIRST можуть показати реальні розміри виявлених згустків темної матерії, мабуть, одного разу проллють світло на природу майже містичної субстанції.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button