Всесвіт

Планетологи визнали Землю “нормальною” планетою

Астрономи детально вивчили хімічний склад двох десятків планетарних систем і не знайшли серйозних відмінностей між ними і Землею. Це підвищує шанси на відкриття позаземного розуму, заявили вчені, які виступали на геохімічній конференції Goldschmidt в Бостоні.

“Всі “цеглинки”, з яких складаються планети інших зоряних системах, виглядають так само, як і їхні аналоги на Землі. Там присутні всі критично важливі елементи, і їх частки приблизно рівні земним. Це означає, що планети, схожі на Землю, повинні існувати в Чумацькому Шляху”, — розповідає Си-і Сюй (Siyi Xu) з обсерваторії Джиміні на Гавайських островах (США).

Понад півстоліття тому американський астроном Френк Дрейк, намагаючись оцінити шанси на виявлення позаземного розуму і життя, розробив формулу для обчислення кількості цивілізацій у Галактиці, з якими можливий контакт.

Фізик Енріко Фермі у відповідь на досить високу оцінку шансів міжпланетного контакту за формулою Дрейка сформулював тезу, яка зараз відома як парадокс Фермі: якщо інопланетних цивілізацій так багато, то чому людство не спостерігає жодних їхніх слідів?

Цей парадокс вчені намагалися вирішити безліччю способів, найпопулярнішим з яких є гіпотеза “унікальної Землі”. Вона говорить про те, що для появи розумних істот необхідні унікальні умови, по суті, повна копія нашої планети.

Як розповідає Сюй, перевірка цієї теорії зараз ускладнена тим, що сучасні телескопи не володіють достатньою чутливістю для “прямих” спостережень за землеподобніми екзопланетами і вивчення їх хімічного складу.

З цієї причини астрогеологи змушені йти обхідними шляхами, обчислюючи їх склад по тому, які домішки містять в собі їхні зірки і як влаштовані їх атмосфери. Сюй і його колеги знайшли дотепний спосіб вирішити цю проблему, використовуючи одну недавно відкриту особливість білих карликів, “мертвих” зірок.

Всі білі карлики та субкарлики володіють одною цікавою властивістю – будь-яка поглинаюча ними матерія розподіляється по їх поверхні не випадково, а у вигляді своєрідного листкового пирога. Важкі елементи, на зразок кисню або кремнію, будуть поступово “тонути”, а водень і гелій будуть “спливати”.

Завдяки цьому сліди важких елементів, навіть якщо вони присутні на поверхні карлика у великих кількостях, можна буде побачити практично тільки на початковому етапі поглинання уламків планет, астероїдів і комет. В цей час важкі елементи ще не встигнуть “потонути”, і їх присутність в атмосфері і на поверхні карлика можна буде помітити за характерними лініями поглинання і випромінювання в його спектрі.

У загальній складності Сюй і його команді вдалося відкрити 18 таких світил, розташованих порівняно близько до Землі, на відстані 458 світлових років ближче. Вивчивши їх спектр за допомогою телескопа Кека, вчені підрахували кількість матерії, “з’їденої” карликами, і вивчили її склад.

Як виявилося, всі планети, перемелені їх колишніми зірками, містили в собі цілком “земні” частки кальцію, магнію, кремнію, заліза та інших породоутворюючих елементів. В одному випадку, за словами Сюя, його команді вдалося знайти сліди води та інших летких речовин, але не вдалося виміряти їх відносну масу.

Це говорить про те, що планети, схожі на Землю за складом, зовсім не унікальні і зустрічаються в Чумацькому Шляху досить часто. Це помітно підвищує наші шанси на відкриття двійника Землі і представників позаземних цивілізацій, вважають вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button