Земля

Населення Землі почне знижуватися з 2050 року

Нова стаття, опублікована в журналі Lancet, говорить про те, що після 2050 року населення Землі піде на спад. В роботі охоплено 195 країн світу і розглянуті такі фактори, як смертність, народжуваність та міграція.

В 2100 році на Землі буде проживати 8,8 мільярда людей, що на 2 мільярди менше, ніж прогнозує ООН. До кінця сторіччя 183 зі 195 країн опустяться нижче порога заміщення, необхідного для підтримки рівня населення.

Більш ніж в 20 країнах, включаючи Японію, Іспанію, Італію, Таїланд, Португалію, Південну Корею та Польщу, кількість людей скоротиться, щонайменше наполовину. У Китаї кількість людей опуститися з 1,4 мільярда до 730 мільйонів через 80 років. В Україні сценарій ще песимістичніший  — кількість населення скоротиться до 17 мільйонів в 2100 році…

Населення людей в Африці на південь від Сахари збільшиться в три рази і становитиме близько 3 мільярдів осіб. Тільки Нігерія розшириться майже до 800 мільйонів в 2100 році.

Провідний автор Крістофер Мюррей з Вашингтонського університету сказав:

«Ці прогнози означають хороші новини для навколишнього середовища, з меншим стресом на системи виробництва продовольства і нижчими викидами вуглецю. Однак більшість країн за межами Африки зіткнуться зі скороченням робочої сили та інверсією демографічних пірамід, що матиме глибокі негативні наслідки для економіки».

Для країн з високим рівнем доходу в цій категорії найкращими рішеннями для підтримки рівня населення та економічного зростання будуть гнучка імміграційна політика і соціальна підтримка сімей, які бажають мати дітей, йдеться в дослідженні.

Однак автори також побоюються, що скорочення чисельності населення може призвести до того, що деякі країни можуть розглянути питання про політику обмеження доступу до послуг у галузі репродуктивного здоров’я.

«Вкрай важливо, щоб свобода і права жінок були на першому місці в порядку кожного уряду», — підкреслюють вчені.

Також у статті йдеться, що соціальні служби й системи охорони здоров’я будуть потребувати капітального ремонту, оскільки літнє населення буде тільки рости. У міру зниження народжуваності й збільшення очікуваної тривалості життя у всьому світі число дітей у віці до п’яти років скоротиться більш ніж на 40%: з 681 мільйона в 2017 році до 401 мільйона в 2100 році. А ось число тих, кому за 80, збільшиться приблизно з 140 мільйонів до 866 мільйонів. Різке скорочення чисельності працездатного населення також створить величезні проблеми в багатьох країнах.

Такі зрушення вплинуть і на економічне панування країн. До 2050 року ВВП Китаю обжене ВВП США, а до 2100 року воно знову опуститься на друге місце, прогнозують дослідники. ВВП Індії зросте і займе третє місце, в той час як Японія, Німеччина, Франція і Великобританія залишаться поміж 10 найбільших економік світу.

Бразилія опуститься в рейтингу з восьмого місця на 13, Росія з 10 на 14. Індонезія може стати 12 за величиною економікою в світі, в той час як Нігерія тепер 28 —, за прогнозами, увійде в топ-10.

Досі такі прогнози в основному представляла ООН. Дані Організації Об’єднаних Націй говорять про те, що населення буде тільки рости. Різниця між цифрами ООН і представленими у новій статті вирішальною мірою залежить від рівня народжуваності. Так званий «коефіцієнт заміщення» для стабільної підтримки населення становить 2,1 дитини на одну жінку.

Розрахунки ООН припускають, що в країнах з низькою народжуваністю сьогодні ці показники збільшаться в середньому до 1,8 дитини з плином часу. Проте нова робота каже, що «в міру того, як жінки стають більш освіченими і мають доступ до послуг у сфері репродуктивного здоров’я, вони воліють мати в середньому менш як 1,5 дітей».

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»