Наука

Розкрито механізм вимірювання температури у рослин

Виявилося, що рослини не просто реагують на температуру навколишнього середовища, вони можуть «виміряти» чисельне значення температури, після якого запускають певні процеси, і вчені, нарешті, зрозуміли, як це відбувається.

Дослідники з Центру Джона Іннеса виявили, що з настанням холодів в тканинах рослин починає накопичуватися білок NTL8. Помітивши цю речовину фарбою, що світиться, команда вчених з’ясувала, що чим сильніші і стійкіші були холода, тим більше білка NTL8 було в рослинах.

Концентрація (на малюнках ліворуч) і розташування білка NTL8 в стеблі рослини
Вгорі зліва — в теплу погоду. Вгорі праворуч і далі: 2, 4 і 6 тижнів холодної погоди

Далі комп’ютерне моделювання показало, що білок NTL8 на тривалий час затримується тканинами рослини. Єдиний спосіб знизити його концентрацію — це зростання. В теплі білок NTL8 не виробляється, водночас, рослина швидше витягується в довжину, а значить, концентрація білка падає.

Щоб перевірити гіпотезу про те, що рослина вимірює навколишню температуру по швидкості власного зростання, учені додали в комп’ютерну модель гормони, а потім інгібітори росту. Концентрація білка «холоду» NTL8 знижувалася, коли були додані гормони росту, і збільшувалася, коли інгібітори стримували зростання рослини.

У статті, опублікованій в журналі Nature, дослідники роблять висновок про те, що сигнал починати цвітіння через наближення холодів рослини посилають, керуючись концентрацією білка NTL8, що залежить від швидкості росту. Відкриття, зроблене групою ботаніків, допоможе вирощувати стійкі до холодів сільськогосподарські культури.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»