Технології

Створена система, при якій не чути звуки з відкритого вікна

Температури цього літа б’ють всі рекорди. Перебувати на вулиці просто неможливо, а вдома скоріше хочеться відкрити вікно. Проте шум вулиць і гул машин можуть перешкодити комфортному перебуванню в квартирі, саме тому вчені розробили спеціальну систему активного шумопоглинання.

Фотограф: Gashif Rheza

Система управління звуком може бути встановлена на відкритому вікні, дозволяючи вітерцю проникати всередину, а гулу залишатися на вулиці. Вона має в собі мікрофон для виявлення вхідних звуків і масив динаміків для придушення шуму.

На цей час існує два способи придушення шуму: пасивний і активний. Перший метод є досить простим, оскільки для зменшення амплітуди коливання хвилі звуку ставиться перепона, яка перешкоджає розповсюдженню хвилі. Метод активного шумопоглинання складніший. Він передбачає створення ще однієї хвилі в протифазі, яка при «накладенні» на першу «гасить» звук.

Стівен Елліотт, головний автор роботи, сказав, що такі системи часто використовуються для контролю звуку в автомобілях:

«Honda, наприклад, виробляє мільйон автомобілів на рік з системами, де вони керують звуком всередині салону, використовуючи звук з динаміків».

Для того щоб перевірити таку систему на житловому приміщенні, вчені прикріпили до відкритого вікна прямокутну сітку з 24 динаміків, кожен діаметром 4,5 сантиметра, разом з мікрофоном. Динаміки спеціально видавали білий шум, а також звуки шосе, потяга і літака, який летить тривалістю 6-19 секунд. Так вчені створили «протидію» звуків вулиці, які своєю чергою вловлював мікрофон.

Однак цей пристрій не є чарівною паличкою і з ним все ще можна чути звук дзвіночка на дзвінку велосипеда. Вчені відзначають, що це відбувається, тому метод найкраще працює з низькочастотними звуками. Система була ефективною в діапазоні від 300 Гц до 1 кГц — проміжок, який охоплює більшу частину шуму трафіку і поїздів.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»