Всесвіт

Наша Галактика виявилася незвично «самотньою»

Чумацький Шлях виявився незвично «самотньою» галактикою, у якій дуже мало сусідів, порівняно з іншими великими спіральними галактиками, розповіли астрономи на щорічній зустрічі Американського астрономічного товариства в Остіні.

«Головною проблемою сучасної космології є те, що різні методики виміру дають нам різні швидкості розширення Всесвіту. Цього не повинно бути, і всі способи вимірювання цього параметра повинні давати однаковий результат. Те, що Чумацький Шлях знаходиться всередині «космічної пустелі», допомагає нам пояснити це протиріччя», — пояснює Бен Хошайт (Ben Hoscheit) з університету Вісконсіна в Медісоні (США).

Як сьогодні космологи вважають, матерія поширена по Всесвіту не рівномірно, а у вигляді гігантської «павутини» — яка пов’язана одна з одною ниткоподібними скупченнями видимої та темної матерії, розділених гігантськими космічними «пустелями». Ці порожнечі і скупчення матерії — результат існування своєрідного «відлуння» Великого вибуху, так званих баріонних акустичних осциляцій, що розподілили матерію нерівномірно по стрімко розширюючому Всесвіті.

Як розповідає Хошайт, вивчення цих осциляцій, а також інших «відгомонів» Великого вибуху і швидкості руху сучасних Галактик призвели до появи нерозв’язної проблеми: виявилося, що темпи розширення Всесвіту сьогодні не збігається з тими значеннями, які передбачають космологічні теорії на базі швидкості її зростання на зорі часів.

Приблизно чотири роки тому астрономи «намацали» можливий вихід з цієї проблеми, виявивши перші натяки на те, що наша Галактика може знаходитися всередині гігантської космічної «пустелі» — зони порожнечі, де майже немає видимої та темної матерії. Такі ділянки Всесвіту, як сьогодні вважають деякі космологи, можуть розширюватися помітно швидше від великих скупчень галактик і ниток «космічної павутини», що пояснювало б розбіжності в сучасних і «стародавніх» швидкостях розширення всесвіту.

Хошайт і його колеги виявили, вимірявши швидкості руху сусідніх із нами скупчень галактик, що Чумацький Шлях і його супутники і найближчі сусіди з так званої місцевої групи галактик знаходяться всередині гігантській космічній пустелі, що простяглася приблизно на мільярд світлових років у всі сторони від нашої Галактики.

Подібні розміри, як зазначають астрономи, роблять цю космічну пустелю найбільшим об’єктом такого роду, який вчені знаходили в найближчому космосі, чиї розміри приблизно в сім разів більші, ніж у інших пустот між нитками «космічної павутини». Її існування, як вважає Хошайт, добре пояснює ті розбіжності в швидкості розширення Всесвіту, які були знайдені в останні роки в спалахів наднових і «відлунням» Великого вибуху.

Що цікаво, до схожих висновків нещодавно прийшла інша група астрономів з Єврейського університету Єрусалима, яка виявила, що Чумацький Шлях рухається з аномально високою швидкістю, що перевищує темпи розширення Всесвіту, через те, що він залишає велетенську космічну пустелю і рухається у бік так званого «Великого Атрактора» — потенційно найбільшого скупчення галактик у Всесвіті.

Кнопка «Наверх»
Закрыть