Екологія

Антарктида «чорніє» через горючі копалини

У снігах Антарктиди виявили чорний вуглець — продукт неповного згоряння горючих копалин. Знахідка була зроблена поруч з базою Амундсен — Скотт, яка знаходиться на Південному полюсі. Антарктида традиційно вважається найбільш екологічно чистим регіоном планети. Білі незаймані сніги континенту відбивають сонячні промені, завдяки чому регіон майже не схильний до танення.


Але наявність в антарктичному снігу чорного вуглецю говорить про те, що альбедо (відбивна здатність) материка знижується. Частинки здатні поглинати сонячне світло в широкому діапазоні довжин хвиль, а значить, Антарктида буде нагріватися і танути.

Дослідження команди вчених на чолі з Кімберлі Кейсі з Лабораторії кріосферних наук НАСА (США) стало першим, проведеним в полі, а не за допомогою пристроїв дистанційного спостереження. Вони виміряли альбедо в 7 точках Антарктиди, вивчили склад снігу і встановили розмір сторонніх часток. Виявилося, що радіаційне прогрівання зразків досягало 70 Вт/м2, що в 2 рази вище норми для чистого снігу.

І все ж поки Антарктида здається абсолютно білою. Вчені відзначають, що альбедо має знизитися на 25 % щодо норми, щоб зміна кольору снігу стало помітно неозброєним оком.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button