Людина

Наукові дослідження про людську природу

Зазвичай висновки дослідників, що стосуються поведінки людини, звучать досить цинічно, і, треба зізнатися, нерідко заслужено. Одначе, у наукових працях часом зустрічається добре слово про людську природу:

1 . Чим серйозніша проблема, тим швидше ми з нею справляємося

Згідно з результатами дослідження психолога з Гарварду Деніела Гілберта :

Людина має тенденцію більш тверезо міркувати про такі серйозні проблеми, як розлучення, пониження в посаді або хвороба, ніж про побутові дрібниці, на зразок зламаного ліфта або втрачених рукавичок. У результаті досить часто людина швидше оговтується після серйозних випробувань, ніж після невеликих прикростей.

2 . Неприємності насправді не настільки страшні, якими малюються в нашій уяві

Зазвичай ми переносимо засмучення не так болісно, як нам видається.

На думку Гілберта :

Межі можливої втрати впливають на наш емоційний досвід, тому якими б насправді не опинилися переживання від неприємної події, вони набагато м’якші тих, що ми могли заздалегідь уявити .

3 . Твердження “Все, що не вбиває, робить нас сильнішими” часто виправдовується

Люди, які пройшли через найважчі випробування, дійсно виявляються сильнішими духом, ніж ті, кому не довелося пережити ніяких серйозних випробувань. Згідно з висновками Мартіна Селігмана, викладеним у його книзі “Процвітання: нове розуміння щастя і благополуччя “:

За місяць дослідження практично 1700 добровольців повідомили, щонайменше, про одну неприємну подію в їхньому житті. Одночасно ці люди проходили тестування, яке мало виявити, наскільки благополучними вони себе відчувають. На подив фахівців, ті, хто пережив справді серйозні неприємності, виявилися сильнішими духом (і рівень їх благополуччя був вищим), ніж ті, чиє життя протікала більш – менш рівно.

Учасники дослідження, які пережили у своєму житті два страшних епізоди, виявилися сильнішими, ніж ті, хто пережив один, а переживші три подібних події – згвалтування, знущання, полонення або ще що-небудь подібне – сильніше, ніж пережили два.

4 . Існує явище, протилежне посттравматичному стресовому розладу: іноді, переживши жахливі події, ми стаємо кращими

Трагедія може зробити нас не тільки сильніше, але і кращими.

З книги ” Сім принципів позитивної психології ” :

Завдяки цьому дослідженню, сьогодні ми можемо з упевненістю сказати, що страждання і душевні травми дійсно можуть мати позитивний вплив на життя людини.

Після теракту на залізниці в Мадриді 11 березня 2004, наприклад, психологи відзначили у багатьох переживших цю трагедію позитивні психологічні зміни. Те ж саме відбувалося з жінками, у яких виявляли рак молочної залози.

Що мається на увазі під позитивними змінами? Інтерес до духовного життя, співчуття до оточуючих, відкритість і навіть, в кінцевому підсумку, загальна задоволеність життям.

Переживші важке випробування люди стверджували, що відчули більше впевненості в собі, навчилися бути вдячними до інших і їх відносини з близькими змінилися на краще.

5 . Не так часто наші досягнення обмежені нашими генами

Як часто брак природного таланту не дозволяє вам досягти будь-якої мети?

У 95 відсотках випадків талант не грає важливої ролі.

З книги “Психологія успіху ” :

Видатний дослідник Бенджамін Блум вивчив історії 120 відомих людей. Серед них були піаністи, скульптори, олімпійські чемпіони з плавання, тенісисти зі світовими іменами, математики та науковці. Більшість з них в дитинстві не подавали особливих надій і їх талант проявився тільки в результаті цілеспрямованих та наполегливих занять …

Блум дійшов висновку, що ” чому змогла навчитися одна людина, може навчитися і іншого – майже кожна людина може домогтися видатних результатів, якщо забезпечити їй відповідні попередні та поточні умови навчання “.

6 . Для того щоб стати щасливим, не обов’язково виграти в лотерею

У житті дуже щасливих людей не більше радісних подій, ніж в житті не дуже щасливих.

З книги ” Поширені помилки про психології поведінки людини” :

Ед Дінер і Мартін Селігман виміряли за допомогою спеціальної апаратури емоційний стан 200 учасників експерименту – студентів коледжу. Після цього вони порівняли події в житті 10 відсотків ” найщасливіших ” з 10 відсотками ” найбільш нещасних ” і 10 відсотками тих, хто опинився в ” золотій середині “. Виявилося, що у щасливих об’єктивно приємного в житті (відмінні результати іспитів, особисте життя) відбувалася не більше, ніж у інших.

7 . Допомагаючи іншим, ми допомагаємо собі

В ході одного з експериментів, студенти випускного курсу університету, які писали підбадьорливі листи студентам молодших курсах (з побажаннями наполегливо домагатися своєї мети і запевненнями, що навіть скромні природні здібності можна розвивати до нескінченності), потім протягом декількох місяців відчували себе щасливішими і показували кращі результати в навчанні.

По правді кажучи, ці листи ніхто не отримав. Результату вдалося досягти просто написанням листів.

З книги ” Як контекст змінює світ “:

Чи могли ці листи допомогти студентам молодших курсів? Ми не знаємо, оскільки вони не були доставлені адресатам. Але ці листи виразно допомогли тим, хто їх писав. Навіть через кілька місяців старшокурсники з групи, яка писала листи, виявляли більше інтересу до навчання, ніж їх однокашники по Стенфорду. Середні академічні бали у тих хто писав листи теж виявилися вище на третину бала за чотирибальною шкалою.

8 . І надія і відчай – самовиконуючі пророцтва

Лабораторне дослідження крові солдатів, що знаходяться в скрутних ситуаціях, показали, що організм переживає стрес не від реально існуючих складних обставин, а від відношення до цих обставин.

Мозок не дозволяє організму витрачати свої дорогоцінні ресурси, якщо не оцінює шанси на успіх як досить високі. Якщо мозок не впевнений в успіху, наші реальні фізичні можливості нам не доступні, тому що найгірший результат, який тільки можливий – це витратити ресурси і не досягти мети.

Якщо у нас немає впевненості в тому, що ми можемо зробити що-небудь, нам не вдасться отримати від свого організму достатньо сил для досягнення мети. У той момент, коли ми знаходимо віру в свої можливості, ворота відкриваються, і на нас виливається потік енергії.

Натхнення: mixstuff.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button