Головна / Земля / Навала ос в Німеччині

Навала ос в Німеччині

Завдяки особливостям погоди чисельність ос в Німеччині цього літа стала особливо велика. Від навали крилатих красунь страждають, головним чином, в околицях Берліна, але не тільки там. Причин для паніки немає, вважають вчені, застерігаючи жителів країни від масового знищення цих комах.

Чисельність ос цим літом особливо велика, пише Welt. А все тому, що температура повітря в червні була високою. Так званий «овечий холод», що відвідував Німеччину в перший місяць літа всі останні роки, на цей раз минув більшу частину регіонів. Не було в цьому році і повеней. Оси витягли максимум користі з тепла і сухості.

«Це супер-рік для ос», — вважає біолог Меланія Орлова з Федеральної робочої групи з вивчення загону Hymenoptera.

На кухні і поруч з грилем потрібно бути дуже обережним. Ос особливо привертають м’ясо і тістечка. Тому любителям кави з солодощами і страви-барбекю слід замислитися. Гнізда ос в цьому році були особливо великими й міцними, через що нове покоління комах вижило майже повністю. На осині «будиночки», знайдені в безпосередній близькості з людськими будинками, з середини травня по липень встигли поскаржитися вже більше 400 чоловік. Найчастіше оси будують свої гнізда під дахами або на стінах будівель. Тим, хто боїться ос, радять ставити сітки на вікна.

Експерти також рекомендують бути пильними під час пікніка, відзначаючи, що хоча укуси ос болючі, небезпечні вони, як правило, тільки для алергетиків або в тому випадку, коли оса жалить безпосередньо в рот або горло. Ос можна відрізнити від інших, фенотипічно схожих комах, по дуже вузькій талії. Зривати гнізда заборонено законом. Осине гніздо — не привід для паніки. Через природоохоронні причини їх не можна руйнувати варварськи, але є цілком розумні причини для їх усунення. «Будівельні руйнування, звичайно, ніхто не повинен терпіти», — вважає Меланія Орлова. Гніздо ос не в змозі зруйнувати стіну або дах — мова йде про те, що вони можуть приховати дефекти будівель, що виникли по ряду інших причин.

Оскільки природоохоронне законодавство в Німеччині дуже суворе, переміщенням осиних гнізд мають право займатися лише фахівці-біологи. Оси в природі потрібні не тільки для того, щоб складати конкуренцію людям за шматочок сливового пирога або стейку.

«У них свої обов’язки в природі. Наприклад, виступати в якості природних шкідників», — коментує Орлова.
Крім того, як пояснила біолог, оси — частина харчового ланцюжка, і в цьому відношенні вони становлять інтерес для інших комах, таких, наприклад, як шершні.

Тим часом на Британських островах… Чим зайнятися простому англійцю в аномальну спеку? Звичайно ж, потрібно надіти капелюх, озброїтися сачком і побігати за метеликами. Поки німці рятуються від ос, англійці вирішили підрахувати своїх лускокрилих. Такий перепис метеликів в Британії проводять для того, щоб допомогти експертам через їх чисельність оцінити стан дикої природи. Саме ці красиві комахи дуже чуйно реагують на зміни навколишнього середовища, що робить їх відмінними показниками при оцінці біорізноманіття. Зниження чисельності метеликів — ранній сигнал про інші втрати дикої природи.

Ентомологи б не впоралися із завданням самостійно, тому до підрахунку лускокрилих залучили звичайних людей. Понад 60 000 добровольців взяли участь у дослідженні за збереження метеликів у минулому році, пише АР. Моніторинг почався в 2010 році, і загрожує стати наймасштабнішим у світі проектом з вивчення метеликів. Ініціативу вчених підтримали багато знаменитостей, включаючи натураліста Девіда Аттенборо. Підрахунок триватиме до 12 серпня.