Всесвіт

Найбільші марсотрясіння сталися на зворотному боці планети

Дослідники вперше зафіксували марсотрясіння на протилежній від посадкового модуля InSight стороні планети. Це найбільші з підтверджених на сьогодні сейсмічних подій на Марсі. Опис відкриття представлено в журналі The Seismic Record.

©NASA

Сейсмометр, розміщений на Марсі посадковим модулем НАСА InSight, зафіксував дві найбільші на сьогодні сейсмічні події, які відбулися з різницею в кілька днів. Марсотрясіння з магнітудами 4,2 і 4,1 були виявлені на далекій від InSight стороні планети і виявилися в п’ять разів сильніше від найбільшої події, зафіксованої раніше.

Міжнародна група дослідників аналізувала дані, отримані від сейсмометра SEIS на Марсі. Їм вдалося ідентифікувати відбиті поздовжні PP і поперечні SS хвилі від події магнітудою 4.2, названої S0976a. Сейсмологи визначили, що марсотрясіння сталося 25 серпня 2021 року в Долинах Марінер. Це гігантська система каньйонів на Марсі. Вчені відзначають, що сейсмічна активність в цьому районі передбачалася раніше на основі аналізу знімків, але перше підтвердження було отримано тільки зараз.

24 дні потому сейсмограф зафіксував ще одну подію s1000a магнітудою 4,1. Дослідники не змогли точно визначити місце розташування епіцентру Марса, однак воно також розташоване на далекій від SEIS стороні Марса. Вчені відзначають, що для цієї події SEIS вперше вдалося зафіксувати дифраговані поперечні хвилі (Pdiff), які перетнули кордон між мантією і ядром. Крім того, S1000a виявився найдовшою сейсмічною активністю і тривав близько 94 хвилин.

Епіцентр S1000a знаходиться десь в затемненій зоні. Найбільш ймовірне місце розташування позначено пунктирною лінією. Зображення: Horlestone et al, the Seismic Record

Як відзначають автори роботи, обидва марсотрясіння відбулися в зоні тіні ядра, області, з якої поздовжні і поперечні хвилі не можуть пройти безпосередньо до сейсмометра InSight. Ядро планети відбиває або спотворює сейсмічну хвилю. Тому хвилі PP і SS з цієї зони хоча б один раз відбиваються від поверхні, перш ніж потрапляють в сейсмометр. А хвилі, які йдуть по «прямій», піддаються дифракції на кордоні між ядром і мантією.

“Запис подій у центральній тіньовій зоні – це справжній трамплін для нашого розуміння Марса. До цих двох подій більша частина сейсмічної активності була зафіксована в межах 40° від InSight,говорить Савас Джейлан, співавтор дослідження. – Перебуваючи в тіні ядра, енергія проходить через частини Марса, які ми ніколи раніше не могли досліджувати сейсмологічно».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button