Наука

В отруйному австралійському дереві знайшли активну протиракову сполуку

Біологи змогли отримати аналоги мороїдина з отруйного дерева в нешкідливих рослинах тютюну шляхом трансгенної експресії. Результати дослідження публікує Journal of the American Chemical Society.

Австралійські вчені створили новий метод біосинтезу мороїдина в тканинах нешкідливих рослин. Це посприяє дослідженню корисності сполуки для лікування раку.

Австралійське отруйне дерево — (Dendrocnide moroides) – це рослина, яка належить до сімейства кропив’яних. Воно покрите тонкими кремнієвими голками, просоченими одним з найболючіших токсинів в природі, з’єднанням під назвою мороїдин. “Воно відоме тим, що викликає сильний біль, який зберігається протягом дуже довгого часу», — розповів співробітник Інституту Уайтхеда Цзин-Ке Венг, співавтор дослідження.

Однак у мороїдина є й інша сторона; крім заподіяння болю, це з’єднання зв’язується з цитоскелетом клітин, запобігаючи їх поділ, що робить мороїдин перспективним кандидатом в хімієтерапевтичні препарати.

Збір достатньої кількості хімічної речовини для вивчення ускладнений з очевидних причин. Тепер вчені опублікували метод біосинтезу мороїдина в тканинах нешкідливих рослин, таких як тютюн. Це посприяє дослідженню корисності сполуки для лікування раку.

Мороїдин являє собою біциклічний пептид. Його практично неможливо синтезувати через його складну хімічну структуру. Чотири роки тому вчені з’ясували механізм біосинтезу іншого типу рослинних пептидів, званих лиціумами, вперше виявлених в ягодах годжі.

Використовуючи ці дані, вони змогли отримати безліч аналогів мороїдину в рослинах тютюну шляхом трансгенної експресії гена – попередника Kerria japonica. У підсумку, їх метод дозволив виробляти той же хімічний склад мороїдина на іншій рослині-хазяїні, яку простіше вирощувати, збирати і вивчати.

У своїй новій вчені також синтезували аналог мороїдина під назвою целогентин С. Вони протестували його протиракову активність проти клітинної лінії раку легенів людини і виявили, що ця сполука токсична для патогенних клітин.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button