Наука

Найдавніша цивілізація в світі: Єгипет чи Шумери?

Вважається, що найдавніша цивілізація виникла в Месопотамії. Але чи так це насправді?

Вчені сперечаються між собою – яка ж з виявлених древніх цивілізацій древня? Якщо раніше ця відповідь була очевидна, то зараз у нас є кілька суперників за це звання.

Близько 30 років тому на це питання, здавалося, була проста відповідь. Близько 4000 р. до н. е. виникла найраніша фаза шумерської культури як найдавнішої цивілізації в регіоні Месопотамії, на території сучасного Іраку. Шумери названі на честь стародавнього міста Шумер, який знаходився в декількох кілометрах на південь від сучасного міста Кут на сході Іраку.

Археологи називають найбільш ранню шумерську фазу періодом Урука на честь не менш древнього міста Урук, розташованого приблизно в 80 кілометрах на північний захід, де були знайдені багато з найдавніших шумерських артефактів. Але свідчення, виявлені за останні кілька десятиліть, вказують на те, що у шумерів є кілька суперників за звання «найдавнішої цивілізації», в тому числі і Єгипет.

Визначення того, що робить цивілізацію цивілізацією – розпливчасто, але, як правило, культура повинна володіти кількома відмінними рисами: наявністю міст, іригацією і писемністю; а у шумерів були всі три ці риси. Приблизно після 2000 року до н. е. Шумерська цивілізація переросла в Вавилонську цивілізацію в Месопотамії, якій приписують безліч математичних відкриттів, таких як тригонометрія і прості, квадратні і кубічні числа — концепції, які отримали подальший розвиток у стародавніх греків більше 1000 років по тому.

За словами американського історика Семюеля Ноа Крамера, шумери, можливо, також винайшли релігію, побудувавши в своїх містах високі храми, звані зікуратами, і заснувавши касти жерців, які поклонялися божествам. Який бог був наймогутнішим у великому шумерському пантеоні, залежало від місця і часу: наприклад, бог неба Ану був популярний в ранньому Уруку, в той час, як богу бурі Енлілю поклонялися в Шумері.

Деякі вчені стверджують, що інші цивілізації можуть бути такими ж древніми або навіть старше, ніж Шумерська.

 “Я б сказав, що Єгипет і Шумер виникли приблизно в один час”, – сказав Філіп Джонс, молодший куратор і зберігач колекцій Вавилонської секції Пенсільванського музею у Філадельфії.

Десятиліття війни і заворушень в Іраку призвели до того, що археологи не змогли отримати доступ до багатьох месопотамських пам’ятників, але єгиптологи продовжували розкопки. В результаті археологи в Єгипті виявили письмена, що відносяться до найбільш ранніх письмен з Шумеру. Це дозволяє припустити, що найдавніша фаза давньоєгипетської цивілізації виникла приблизно в той же час, що і найраніша фаза шумерської цивілізації: близько 4000 р. до н. е.

Ще одна можливість – цивілізація долини Інду, яка виникла на території сучасного Афганістану, Пакистану та північно-західної Індії і датується принаймні 3300 роком до нашої ери, згідно з найранішими знайденими там артефактами. Вчені сподіваються знайти в цьому регіоні ще давніші свідчення цивілізації, проте поки вести роботи там небезпечно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button