Земля

Таємничий риф, що існував мільйони років тому, знайшли в пустелі Австралії

Рифоподібна форма рельєфу являє собою кругле підняте кільце шириною близько 1 300 метрів з куполом в центрі. Результати дослідження опубліковані в журналі Earth Surface Processes and Landforms.

Використовуючи супутникові знімки, міжнародна команда вчених на чолі з геологом Матеєм Ліпаром зі словенської академії наук і мистецтв виявила стародавній рельєф в австралійській пустелі. Експерти припустили, що раніше він був кораловим рифом або його частиною.

Схема, що показує форму міоценової рифоподібної структури, виявленої на рівнині Налларбор.
Автори: Ліпар та ін., Earth Surf. Process. Landf., 2022

В ході дослідження експерти вивчили рівнину Налларбор на півдні Австралії. У минулому на її території був великий доісторичний океан і незвичайний ландшафт. Тепер це пустеля з вапняковими породами, майже невиразна і простягається більш ніж на тисячу кілометрів. Але тепер вчені з’ясували, що великий напівзасушливий простір може бути не таким безликим.

На відміну від багатьох інших частин світу, більша частина рівнини Налларбор практично не змінилася в результаті процесів вивітрювання та ерозії протягом мільйонів років. Це робить її унікальним геологічним полотном, який відображає давню історію. Тому вчені ретельно вивчили місцевість.

Карти розташування рівнини Налларбор. Автори: Ліпар та ін., Earth Surf. Process. Landf., 2022

“Завдяки супутниковим знімкам високої роздільної здатності та польовим дослідженням ми визначили чіткі залишки первісної структури морського дна, що збереглася протягом мільйонів років. Це перша форма рельєфу такого типу, виявлена на рівнині Налларбор», — пояснює геолог Майло Бархам з Університету Кертіна в Австралії. 

Рифоподібна форма рельєфу являє собою кругле підняте кільце шириною близько 1 300 метрів з куполом в центрі. Примітно, що пагорб у формі кільця не можна пояснити позаземним зіткненням або будь-якими відомими процесами деформації. Однак його текстура нагадує ті, які зазвичай зустрічаються на сучасному Великому Бар’єрному рифі. Рельєф з’явився мільйони років тому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments