Всесвіт

Найкоротший гамма-сплеск виявився «осічкою» наднової

Астрономи вивчили короткий гамма-сплеск 200826A і зв’язали його з надновою, яка вибухнула в мільярдах світлових років від нас.

© Gemini (NOIRLab, NSF, AURA), J. da Silva, M. Zamani

Гамма-спалахи – одні з найпотужніших процесів у Всесвіті. У лічені миті спалаху вивільняється стільки енергії, скільки не випромінює Сонце за весь час свого існування. Джерела гамма-сплесків знаходяться в далеких галактиках, і їх природа остаточно не встановлена, хоча відомо, що вони виникають в результаті колапсу речовини, при якому частина його викидається вузькими джетами на швидкості світла, випромінюючи в жорсткому діапазоні хвиль. Якщо потік спрямований в нашу сторону, побачити його можна навіть через десяток мільярдів світлових років.

Довгі гамма-сплески (довше декілька секунд) пов’язують з вибухами наднових і околицями чорних дір, а короткі гамма-сплески пояснюють злиттями нейтронних зірок і чорних дір. Однак гамма-сплеск GRB 200826A погано вкладається в таку схему: попри рекордну стислість – 0,65 секунди, – він асоційований з надновою. Про це повідомляється в новій статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy.

© NASA Goddard SFC

GRB 200826A зафіксували 26 серпня 2020 року космічною гамма-обсерваторією Fermi. «Вибух викинув в 14 мільйонів разів більше енергії, ніж весь Чумацький Шлях за той же проміжок часу, ставши одним з найпотужніших коротких гамма-сплесків в історії спостережень,говорить Томас Ахумада (Tomas Ahumada), один з авторів роботи. – Однак ми вважаємо, що він став результатом “осічки” і міг би взагалі не статися ».

Вчені зібрали дані по GRB 200826A, які отримали інші доступні інструменти, включаючи американський апарат Wind, європейський INTEGRAL і навіть датчики марсіанського зонда Mars Odyssey. Це дозволило точніше локалізувати джерело гамма-сплеску – вузьку область в сузір’ї Андромеди. Автори роботи розглянули цю ділянку на знімках, зроблених телескопами обсерваторії Gemini 28, 45 і 80 днів по тому, і виявили швидко згасаюче спалах наднової на відстані близько 6,6 мільярда світлових років.

Мабуть, саме вона створила незвично короткий гамма-сплеск. Вчені припускають, що викинуті гине зіркою джети виявилися занадто слабкі. Частинки не змогли подолати її зовнішніх оболонок, загальмувалися і впали в надра формується чорної діри. Замість повноцінного гамма-сплеску вийшла «осічка» – аномально короткий сплеск GRB 200826A.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button