Всесвіт

Наднова може бути спробою інопланетян встановити контакт із Землею

Нове дослідження SETI припускає, що SN 2023ixf — найближча до Землі наднова — це ідеальний об’єкт для залучення нашої уваги розумними інопланетянами.

Steven Bellavia

Астрономи придивляються до нового над’яскравого вибуху в космосі: наднової типу II у галактиці Вертушка (також відомої як M101). Наднова типу II – це катастрофічний кінець життя масивної зірки, а ця нова, названа SN 2023ixf, — найближчий вибух до Землі за більш ніж десятиліття.

Хоча багато астрономів зацікавлені в тому, щоб побачити кінець життя зірки, невелика група інших вчених задається питанням: чи може цей спалах світла також допомогти нам знайти повідомлення від інопланетян? Група дослідників з Інституту пошуку позаземного інтелекту (SETI) та Вашингтонського університету вважає, що це можливо.

У статті, розміщеній в базі даних препринтів arXiv і представленій в журналі Research Notes of the American Astronomical Society, астрономи припускають, що розумні інопланетяни можуть використовувати наднову як можливість послати повідомлення іншим цивілізаціям, зачарованим світінням вмираючої зірки. Дослідники використовують радіотелескопи для пошуку в районі наднової зоряних систем, які можуть містити потенційно придатні для життя планети на випадок, якщо там будуть просунуті інопланетяни, які намагаються привітатися.

Ідея звучить досить дивно, визнаємо чесно. Однак саме по собі питання досить цікаве: чи не намагається хтось фігурально “помахати нам рукою”, поки наша увага зосереджена в цьому конкретному напрямку?

Демонстрація появи нової наднової в галактиці Вертушка Steven Bellavia

Щоб відповісти на це питання, команда виділила навколо наднової область під назвою «еліпсоїд SETI» — еліптичний регіон космосу, де інопланетяни, що живуть на потенційно придатних для життя планетах, могли б мати чітке уявлення як про наднову, так і про Землю. У цьому регіоні команда виявила 100 зірок, які видно з Землі і потенційно можуть надсилати нам повідомлення, поки ми спостерігаємо за тліючою надновою.

Протягом наступних кількох місяців вчені планують прослуховувати та переглядати простір поблизу цих зірок за допомогою двох великих радіотелескопів – масиву Аллена в Каліфорнії та обсерваторії Грін-Бенк у Західній Вірджинії — в надії захопити деякі чужі техносигнатури.

Японські астрономи виявили SN 2023ixf 19 травня, і відтоді на неї дивляться всі, від астрономів-аматорів до астрофізиків. Цей тип наднової відбувається лише у зірках, маса яких у вісім разів перевищує масу Сонця. Тому вони можуть світити від кількох земних місяців до багатьох років, що дає будь-якому розумному інопланетянину широке вікно, щоб надіслати нам «записку».

Тож чи є ймовірність, що ці пошуки знайдуть перше повідомлення від розумного життя за межами Землі? Малоймовірно. Однак самі дослідники відзначають, що це хороша практика на випадок, якщо в майбутньому людству вдасться виявити куди більш незвичайний і потенційно більш перспективний сигнал з глибокого космосу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button