Всесвіт

Знімок незвичайної подвійної зірки від НАСА

Знімок подвійної зірки LL в сузір’ї Пегаса, опублікований NASA, породив чимало обговорень в наукових колах: ряд експертів стверджує, що спіраль на фото — спіральна галактика або туманність. Фізик і популяризатор науки Філ Плейт пояснив, як з’явилася ця спіраль.

22a23a3a5cfd3f739aa461b89f143f0a

Викиди, а не галактика

LL, вона ж AFGL 3068 – подвійна зоряна система в сузір’ї Пегаса, розташована на відстані 3 тис. світлових років від Землі. Її відкрили в 2010 році з допомогою обсерваторії «Хаббл».

Подвійна зірка знаходиться всередині новонародженої планетарної туманності правильної спіральної форми. До складу LL входить великий старий аналог Сонця, який перетворився в червоного гіганта, і більш дрібна зірка, яка ще не вичерпала запаси пального.

В процесі перетворення в червоного гіганта велика зірка LL збільшилася в розмірах і стала викидати в космос значні кількості матерії. З неї сформувався газопиловий кокон, який практично не пропускав світло.

 

За рахунок обертання другої зірки матерія розташувалася спірально. Кожен виток дрібної зірки навколо великої забезпечує новий виток спіралі. Кількість витків дає підстави вважати, що система сформувалася лише 4 тис. років тому.

Теоретично на знімках «Хаббла» спіраль не повинна була проявитися, так як пил і газ навколо подвійної зірки поглинають вихідне світло. Ймовірно, фонове світло галактики забезпечило підсвічування об’єкта – і через це, до речі, права частина спіралі, яка ближче до центру Чумацького шляху, краще видна.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button