Наука

Названа головна небезпека хропіння: вчені розповіли, як це впливає на мозок

Нове дослідження підтвердило припущення, що апное сну пов’язане з хворобою Альцгеймера. Результати опубліковані в журналі Nature Communications.

Нові доклінічні моделі допомогли вченим наочно продемонструвати, як порушення дихання під час сну можуть викликати зміни в роботі мозку, пов’язані з хворобою Альцгеймера.

Дослідники давно виявили постійний зв’язок між апное сну та кількома типами деменції. Систематичний огляд, опублікований на початку цього року, підтвердив цю кореляцію. Однак вчених давно мучило питання, чи сприяє апное уві сні розвитку нейродегенеративних захворювань, або проблеми з диханням це сам по собі ранній симптом.

Синдром обструктивного апное сну (СОАС) — хвороба, при якій у хворого присутнє хропіння, відбувається періодичне спадання верхніх дихальних шляхів на рівні глотки і зупиняється дихання, знижується рівень насичення киснем крові, відбувається виражене порушення структури, тривалості і глибини сну.

Біологи розробили метод моделювання порушення дихання уві сні у мишей. Мета – відтворити ключові особливості апное сну та вивчити його вплив на мозок за відсутності будь-яких інших супутніх діагнозів, таких як серцево-судинні захворювання або діабет.

Виявилося, що гіпоксія викликає таку ж виборчу дегенерацію нейронів, яка характерна і для деменції. У підсумку, вчені прийшли до висновку, що апное уві сні є фактором ризику, що сприяє розвитку хвороби Альцгеймера.

Також вчені розповіли, чи може активне лікування апное уві сні знизити ризик розвитку деменції у людини. Найбільш поширений метод лікування-використання апарату СІПАП (від англ. Constant Positive Airway Pressure, CPAP). Це пристрій, який забезпечує режим штучної вентиляції легенів і запобігає гіпоксії під час сну.

Вчені не змогли підібрати СІПАП для мишей, але експериментально запобігли гіпоксію. У підсумку, це зупинило когнітивні порушення і загибель нейронів, а також зменшило патологію Альцгеймера.

“Це говорить про те, що СІПАП-терапія обструктивного апное уві сні може знизити ризик розвитку деменції», — підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments