Головна / Наука / Тутанхамон був усунений від престолу старшими сестрами

Тутанхамон був усунений від престолу старшими сестрами

Традиційно вважається, що Тутанхамон, бувши ще зовсім дитиною, зайняв єгипетський трон через кілька років після смерті свого батька Ехнатона. У проміжку між ними Єгиптом правила якась жінка, на ім’я Нефернефруатон, то дружина Ехнатона Нефертіті, то його старша дочка Меритатон, а може — хтось ще, багато гіпотез. Тепер з’ясовується, що все могло бути набагато складніше.

Треба зауважити, що історію Єгипту кінця XVIII династії (1300-ті роки до нашої ери) ми знаємо досить погано, і хто кому успадковував в ті далекі роки — предмет дискусій. Так, наприклад, спірна історія співправителя Ехнатона в останні роки його життя — Сменхкари. То він був наступником Ехнатона, то помер раніше за нього. Неясно і його походження не то сина, не то брат фараона.

Але цим загадки історії не вичерпуються. За версією єгиптолога Валері Анжено (Valerie Angenot), з Канадського університету у Квебеку, Монреаль, Тутанхамон прийшов до влади тільки після того, як країною спільно правили дві його старші сестри.

Валері Анжено стверджує, що провела аналіз древніх написів, який показав, що дві дочки Ехнатона захопили владу після його смерті, в той час як їх брат Тутанхамон, в той час чотирьох або п’яти років, був занадто малий для самостійної участі у тогочасній політиці.

У Ехнатона було шість дочок і один безсумнівний (Сменхкара таким не вважається) син, що відрізнявся слабким здоров’ям і народжений, ймовірно, від іншої дружини. Це і був майбутній Тутанхамон — спочатку його звали Тутанхатон, «любий Атону».

Ехнатон в кінці життя одружився на своїй старшій дочці Меритатон, щоб підготувати її до правління. Деякі написи також вказують на те, що він був небайдужий до іншої доньки — Нефернефруатон-Ташерит.

За версією Анжено, в наступні роки ці принцеси правили спільно. Якщо це і справді так, то це велика несподіванка. В історії Древнього Єгипту були фараони-жінки, щоправда, дуже рідко, а ось співправління двох дам раніше відомо не було.

Робота Анжено була представлена на щорічній конференції Американського дослідницького центру в Єгипті в Олександрії, штат Вірджинія. Реакція єгиптологів була доброзичливою.