Земля

Названа причина одного з найбільших вимирань в історії Землі

Згідно з новим дослідженням Ланкастерського університету, найбільше масове вимирання в історії Землі могли викликати викиди метану. Їх викликала вулканічна активність, яка спалила «поховані» запаси викопного палива.

Попередні дослідження показали, що пізньопермське масове вимирання, в першу чергу, викликало величезні викиди вуглецю, що генеруються вулканами. Вчені були впевнені, що вимирання, ймовірно, спричинили катастрофічні наслідки стародавнього глобального потепління.

Вчені встановили, що до 1 440 гігатонн метану опинилися в атмосфері протягом пізньопермської ери. Вони взяли проби зі свердловин природного газу в басейні Сичуань. Експерти врахували обсяг резервуарів, щільність гірських порід, а також кількість піробітума — побічного продукту крекінгу нафти в метан.

Ілюстрація, що показує викиди метану в пізній пермі; дослідники беруть зразки для дослідження.
Кредит: Чжен Чжоу/Ланкастерський університет

Велика концентрація метану, на думку геологів, могла з’явитися в результаті нагрівання підземних вугільних і нафтових родовищ надзвичайно гарячими вулканічними мантійними плюмами. Плюм – гарячий мантійний потік, який рухається від основи мантії у ядра Землі незалежно від конвективних течій. Головним агентом теплопереносу є “гарячий струмінь” розплаву.

“Поєднання ізотопних методів допомогло нам надати переконливі докази утворення та викиду високотемпературного метану в басейні Сичуань протягом пізнього пермського періоду”,
підсумовують вчені.

Автори дослідження підкреслюють, що потенціал глобального потепління метану у 28 разів вище ніж у вуглекислого газу.

Нагадаємо, масове пермське вимирання – одне з п’яти масових вимирань. По ньому проведена межа між пермським і тріасовим геологічними періодами. Вік цієї межі за сучасною геохронологічною шкалою-251,902±0,024 млн років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button