Головна / Земля / Західний вітер прискорить зміну клімату

Західний вітер прискорить зміну клімату

Під час події Хайнріха 1 близько 16 000 років тому потік західного вітру звужувався і посилювався в міру наближення до Антарктиди, що призвело до викиду вуглекислого газу з Південного океану в атмосферу. Схожу модель поведінки вітру вчені спостерігають і сьогодні.

«Протягом цього раннього періоду, відомого як перша подія Хайнріха (Heinrich stadial 1), атмосферний рівень CO2 виріс на 40 частин на мільйон, температура біля поверхні Антарктики збільшилася на 5 °C, а температура Південного океану — на 3 °C», — пояснив провідний автор дослідження доктор Лорі Менвіль з Університету Нового Південного Уельсу (Сідней).

Подія Хайнріха 1 найбільше приваблює дослідників, тому що зміни в океанських течіях, температурі, рівнях льоду і моря можна чітко простежити геологічними методами.

Використавши кліматичні моделі для відтворення збільшення сили західних вітрів і звуження їх потоку при підході до Антарктиці, вчені визначили, що посилення вітру справило безпосередній вплив на циркуляцію океану, збільшивши утворення донної води вздовж узбережжя Антарктики і перенесення багатих вуглецем вод з глибин Тихого океану на поверхню Південного океану. В результаті Південним океаном було викинуто в атмосферу близько 100 Гт вуглекислого газу.

«Вуглецевий обмін, зокрема, між Південним океаном і атмосферою, украй важливий для нашого клімату. За оцінками, Південний океан поглинає близько 25 % атмосферних викидів вуглецю, близько 43 % цього вуглецю поглинається океаном на південь від 30° південної широти», — сказав доктор Менвіль.

Сучасні спостереження показують, що потік західного вітру знову звужується на південь і стає сильнішим у відповідь на антропогенну зміну клімату. З цієї причини вчений відзначає необхідність моніторингу змін в Південному океані, щоб знати, чи чекає нас у майбутньому аналогічний сплеск атмосферного вуглекислого газу і стрімке зростання температури, який неминуче настане.