Земля

Помилковий банан з Ефіопії кидає виклик голоду та зміні клімату

Триваючі зміни клімату найближчим часом можуть обернутися і проблемами з продовольством. Це надихає пошук альтернативних сільськогосподарських культур: серед них привабливо виглядає помилковий (або абіссінський) банан — рослина, яку традиційно обробляють в Ефіопії. Нове дослідження використовувало моделювання на основі машинного навчання, щоб передбачити ареал його можливого поширення.

Банани: “істинний” і помилковий (Ensete ventricosum) / © https://www.bbc.com/

На тлі пандемії Covid-19 і пов’язаних з нею екологічних проблем наростає і занепокоєння з приводу зміни клімату, яке загрожує цілим рядом інших викликів, включаючи брак продовольства. Проблема особливо злободенна для найтепліших регіонів світу, які заодно і найбідніші.

Прогнози ООН невтішні: якщо зміна клімату збереже темпи, до 2050 року сільське господарство буде відчувати все більші труднощі. Серед них – посуха, аномальна спека, повені та масове поширення комах-шкідників. Очікується і падіння врожаїв, зокрема кукурудзи — злакової культури, що постачає людству 20% калорій і білка.

Все це стимулює пошук нових сільськогосподарських культур, які могли б вистояти в умовах, що змінюються і стати альтернативним джерелом продовольства. Багатообіцяюче виглядає так званий помилковий, або абіссінський банан — енсета роздута (Ensete ventricosum). Енсета – росла трав’яниста рослина, що досягає шести метрів у висоту, яка традиційно обробляють в Ефіопії. У цій знайомій з голодом не з чуток країні помилковий банан служить основним продуктом харчування для 20 мільйонів людей.

Енсета дійсно нагадує банан: два види рослини-родичі і входять в одне сімейство бананових. Трохи розчаровує, що симпатичні щільні плоди цієї “надії голодуючих” неїстівні. Зате в їжу вживають багаті крохмалем стебла і коріння енсети. М’якоть ферментують, отримуючи щось на зразок тіста, з якого можна приготувати кашу або кочо — місцеві коржі з сирним присмаком, які зазвичай їдять на сніданок. Зараз посадки енсети займають порівняно невеликі площі, проте помилковий банан можна зустріти і в дикому вигляді: він росте в долинах річок і улоговинах, в тому числі на півдні Африканського континенту. Нове дослідження показало, що енсета дуже перспективна для вирощування в інших регіонах і набагато більших обсягах.

Надихає врожайність цієї культури: п’ятнадцятьма м’ясистими стеблами енсети одна людина може харчуватися цілий рік. Енсета примітна стійкістю до посухи та хвороб, а також тим, що росте цілий рік. До того ж отриману з неї сировину легко зберігати. Вчені сподіваються, що в найближчі десятиліття енсета стане доступною їжею для багатьох. Вони вважають, що перешкодою цьому не виявиться навіть зміна клімату — зробити такі висновки дозволило засноване на машинному навчанні моделювання просторового поширення цього виду (species distribution modelling або SDM).

Рослина помилкового або абіссінського банана Ensete ventricosum © www.independent.co.uk.jpg

Авторами нової статті в Environmental Research Letters стали, зокрема, доктор Джеймс С. Боррелл і Олеф Кох, співробітники Королівських ботанічних садів Кью у Великобританії.

“Необхідність одночасно і забезпечити продовольство для зростаючого населення, і підвищити рівень життя, і водночас боротися з кліматичними змінами стане випробуванням на міцність для сільського господарства, — повідомили вчені британському виданню Independent. – <…>Це дуже серйозний виклик, проте винахідливість людини теж річ неабияка».

Біологи надихаються прикладом картоплі та помідорів. Початково ці рослини росли в Південній Америці, проте зараз їх обробляють повсюдно. Згідно з прогнозами авторів роботи, за найближче 50 років посадки помилкового банана можуть скоротитися на 32-52%. Водночас для вирощування енсети виявляться придатні значні площі ефіопського нагір’я на території Кенії і Уганди. Особливо перспективні околиці озера Вікторія і Драконові гори — найбільша гірська система в Південній Африці.

Незважаючи на чималі труднощі, вчені налаштовані оптимістично:

«Якщо ми будемо використовувати генофонд дикорослих рослин, посадки енсети зможуть стати джерелом продовольства для 87,2-111,5 мільйона людей, включаючи 27,7-33 мільйони за межами сучасних областей культивування».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button