Наука

Названі антиоксиданти, що знижують ризик розвитку деменції

Хвороба Альцгеймера та інші нейродегенерації залишаються однією з найбільш гострих проблем охорони здоров’я, а число хворих ними неухильно зростає. Тому дослідники з США провели велике епідеміологічне дослідження і виявили антиоксиданти, вміст яких в крові пов’язано зі зниженим ризиком розвитку різних деменцій.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Нейродегенеративні захворювання викликають неухильну загибель нервових клітин. Багато з них роками і навіть десятиліттями розвиваються без зовнішніх ознак, а після появи перших симптомів (втрата пам’яті, порушення рухів і когнітивних функцій) хвороба швидко прогресує.

Загальна кількість хворих на деменцію перевищила 36,5 мільйона людей. Здебільшого це люди з діагностованою хворобою Альцгеймера, для якої характерні порушення пам’яті. Навряд чи стан справ незабаром покращиться: до середини XXI століття епідеміологічні прогнози пророкують зростання числа пацієнтів з нейродегенераціями в кілька разів.

Зрозуміло, вчені і лікарі з усього світу намагаються знайти дієві засоби терапії та профілактики деменцій. Це особливо актуально у світлі відсутності ефективних методів лікування і тривалого латентного періоду хвороби. Раніше було показано, що обмеження насичених жирів в раціоні, споживання зернобобових і вітаміну B12 і деякі інші фактори знижують ризик виникнення хвороби Альцгеймера, проте в цьому питанні досі багато протиріч.

Автори нової статті в журналі Neurology, співробітники національних інститутів охорони здоров’я США (NIH) використовували інший підхід. Вони оцінили зразки крові більше семи тисяч випробовуваних у віці від 45 до 90 років, які збирали протягом 16 років.

Дослідники вимірювали концентрацію в сироватці крові найбільш важливих антиоксидантів: вітамінів A, Е і C, а також ряду каротиноїдів. Нагадаємо: антиоксиданти являють собою молекули, здатні нейтралізувати ушкоджуючі клітини вільні радикали і активні форми кисню. Внесено поправки на вік, стать і ряд соціальних факторів, які необхідні для коректного порівняння різних груп випробовуваних.

Вдалося показати зв’язок високого сумарного вмісту лютеїну і зеаксантину в крові з меншим ризиком захворіти будь-якої деменцією. Подібний результат отриманий і для бета-криптоксантину. Лютеїн і зеаксантин у великій кількості містяться в зелені і овочах: шпинаті, горосі, гарбузі і моркві. Водночас бета-криптоксантину особливо багато в папайї, цитрусових і кукурудзі.

Не варто забувати, що робота розглядає саме вміст цих речовин в сироватці крові. “Необхідні подальші дослідження, щоб перевірити, чи дійсно додавання конкретних антиоксидантів в дієту здатне захистити мозок від розвитку деменції», — підсумувала Мей Бейдун (May Beydoun), яка керувала дослідженням.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button