Наука

Неандертальців згубила любов, а не війна

Коли ми уявляємо взаємодію неандертальців з нашими предками, первісними людьми, то зазвичай думаємо про агресивні сутички і конкуренцію на полюванні. Однак тепер вчені з’ясували, що два види людей взаємодіяли протягом як мінімум 200 тисяч років — це занадто довгий термін для активних військових дій, але достатній для поступового «розчинення» одного виду в іншому. Дослідження опубліковано в журналі PaleoAnthropology.

Ще 40 тисяч років тому в Європі жили два види людей, від одного з яких тепер залишилися лише кістки / © en.wikipedia.org

Сьогодні близько двох відсотків геному людей, що живуть за межами Африки, дісталися нам від неандертальців — другого виду людей, що блукав по просторах Євразії ще 40 тисяч років тому. Однак, якщо первісні люди схрещувалися з неандертальцями, то процес обміну генами йшов в обидві сторони – і який же вплив він зробив на самих неандертальців?

Предки неандертальця і сучасної людини розділилися близько 600 тисяч років тому: в той час, як одні рушили на північ, в більш прохолодні області Європи і Азії, попередники нинішніх Homo Sapiens довгий час залишалися в Африці. Масовий вихід людей сучасного типу в Європу почався всього близько 70 тисяч років тому, але в останні роки накопичується все більше доказів того, що окремі мандрівники покидали свій рідний континент і раніше.

Перші зіткнення Homo sapiens і неандертальців почалися ще 250 тисяч років тому, після чого протягом як мінімум 200 тисяч років тому два види людей якось уживалися на одній території. Судячи з наявності у сучасних людей ДНК неандертальців, не завжди ці контакти були абсолютно агресивними: в результаті деяких з них з’являлися гібридні діти, які зробили свій внесок в геном сучасної людини.

Що цікаво, хоча в ядерній ДНК сучасних людей присутні гени неандертальців, вчені не змогли виявити їх в ДНК мітохондрій, яка успадковується майже виключно по жіночій лінії. Іншими словами, матерів-неандертальців серед наших предків, швидше за все, не було, або діти від таких союзів з якихось причин не давали потомства.

Оскільки в 32 секвенованих на сьогодні геномах неандертальців не виявлено генів Homo sapiens, вчені схиляються до другого варіанту, хоча вибірка занадто мала, щоб робити впевнені висновки. У будь-якому випадку схрещування з іншим видом людей і поява не плодовитих гібридів могли надати руйнівний ефект на нечисленні популяції останніх неандертальців.

Вчені сподіваються, що в майбутньому будуть секвеновані нові геноми наших вимерлих родичів і це дозволить точно встановити природу їх взаємин з Homo sapiens.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments