Земля

Небезпеку тепла недооцінили: кліматологи попередили про серйозні ризики при спеці

Дослідження показало, що індекс тепла, який використовується для оцінки ризиків, пов’язаних з високою температурою та вологістю, недооцінює екстремальні умови.

Фото від SUNG YOON JO

Кліматологи з Каліфорнійського університету в Берклі досліджували вплив екстремально високої температури і вологості на здоров’я людини. Дослідження показало, що індекс спеки занижує реальне сприйняття температури на 10 °з в крайніх випадках, коли потовиділення людини не справляється з ростом температури.

Індекс спеки (heat index) був розроблений в 1979 році фізиком Робертом Стедманом, який склав прості рівняння для розрахунку того, що він назвав відносною «спекотністю» теплих і вологих, а також жарких і посушливих умов протягом літа. Цей індекс, що враховує температуру і відносну вологість повітря, використовується метеорологами для розрахунку температури, яка «відчувається», в теплі дні.

Потовиділення і почервоніння, коли кров для розсіювання тепла відводиться до капілярів, розташованим близько до шкіри, є основними способами адаптації людини до жарких температур, пояснюють автори роботи. Саме ці ефекти оцінює Індекс спеки. Чим вище індекс, тим більшого стресу піддається людське тіло.

Індекс спеки — температура, яка сприймається при різних значеннях температури і вологості повітря. Температура вказана в °F. 80 °f = 26,6 °С, 86 °F = 30 °C, 104 ° F = 40 °С. Небезпечною вважається “відчувається температура” вище 130 ° F (54 ° C). Зображення: David Romps, Yi-Chuan Lu, UC Berkeley

Головна проблема рівнянь Стедмана в тому, що вони були розраховані на основі нормальних умов і екстрапольовані для більш високих температур і вологості, пояснюють вчені. Модель працює в більшості випадків, але ламається, коли люди так сильно потіють, що на шкірі утворюються калюжки поту. У таких ситуаціях Індекс спеки розраховується для умови з відносною вологістю понад 100%, що фізично неможливо.

Кліматологи скорегували Індекс температур з урахуванням фізіологічних обмежень і реакції людини на екстремальні умови. Дослідження показало, що небезпечні для людини умови починаються з більш низьких температур ніж, вважалося раніше. Наприклад, при стовідсотковій вологості людський організм піддається високим ризикам вже при температурі в 30 °С, оскільки організм в таких умовах «відчуває» 60 °С. Аналогічний вплив надає температура 35 °з при вологості 65%.

Заниження сприйнятої температури в існуючому індексі. Температура вказана в °F. 80 °f = 26,6 °C, 86 °F = 30 °C, 104 °F = 40 °C. Різниця в -20 ° F = -11 ° C. Зображення: David Romps, Yi-Chuan Lu, UC Berkeley

Дослідники відзначають, що раніше такі екстремальні умови були рідкісні і їх можна було ігнорувати. Але в умовах зміни клімату з великою кількістю хвиль спеки необхідно правильно оцінювати ризики для організму.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button