Земля

Комп’ютерна модель розкрила таємницю переходу від егалітаризму до деспотизму

Історикам відомо, що в епоху неоліту соціальний устрій різко змінився. Колишнє товариство, що представляло собою безліч невеликих егалітарних груп, зникло, а на його місце виникли великі соціуми, керовані невеликою групою лідерів або єдиновладним деспотом. Причини цього переходу досі є предметом суперечки у вчених. Але тепер вони вирішили розібратися в найдрібніших аспектах події.

foto_cikavosti_2908.2014-013_resized

Двоє дослідників з університету Люцерна, Саймон Пауерс (Simon Powers) і Лоран Леманн (Laurent Lehmann), створили комп’ютерну модель, яка допоможе зрозуміти, як і навіщо відбувся перехід від одного суспільного устрою до іншого. У своїй статті, опублікованій в журналі Proceedings of the Royal Society B, вчені описують процес створення комп’ютерної моделі і її реальний потенціал.

Читайте також: 10  стратегій контролю над суспільством

Первинний устрій суспільства являв собою невеликі общини мисливців і збирачів. Оскільки групи були відносно невеликими, а праця не надто важкою, історики вважають, що в цих громадах не було одноосібного правителя і всі були приблизно рівноправні. Пізніше такий устрій перестав існувати. Замість того люди воліли жити в більш великих спільнотах, керованих одним правителем.

Парадокс полягає в тому, що поява деспотів істотно обмежила особисту свободу кожного члена соціуму, і тому незрозуміло, чому, зіткнувшись з тиранією, суспільство не спробувало викорінити його. Сьогодні існує кілька теорій, що пояснюють цей феномен, однак нікому поки що не вдалося довести правдивість жодної з них.

Унікальність підходу Пауерса і Леманна полягає в тому, що вони ввели всі наявні дані в комп’ютерну модель і створили імітацію того, що могло статися в епоху неоліту. Програма враховувала в першу чергу такі чинники, як людські емоційні схильності: терплячість до влади або прагнення до кращого життя за рахунок стану в більш продуктивному суспільстві.

foto_cikavosti_2908.2014-013-01_resized

Найважливіше значення для моделі стала можливість враховувати фактор спадковості, при якому певні цінності передаються від батьків до дітей. Простеживши за цим процесом протягом кількох поколінь, можна побачити групову динаміку в різних обставинах.

Читайте також: У суспільстві не люблять … альтруїстів

Запуск моделювання показав, що процес реорганізцаії соціуму тісно пов’язаний з тим, що людина навчилася керувати природою, наприклад, шляхом будівництва дамб або великих систем захоплення води. Тоді централізоване управління стало необхідним, щоб уникнути хаосу в робочому середовищі.

Чим серйозніші ставилися завдання, тим більше людей виявлялося в соціальній групі. Отже, лідери отримували все більше влади і можливості обмежувати свободи членів соціуму. Так з’явилися перші типи деспотизму, які стали однією з ознак цивілізації в історії людства.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button