Всесвіт

Невагомість прискорює процес старіння

Невагомість прискорює процес старінняМи намагаємося максимально продовжити перебування людей у космосі, плануємо польоти до інших планет – але як це позначиться на астронавтах? Проведені на борту МКС експерименти з ендотеліальними клітинами (покриваючими внутрішню поверхню кровоносних судин) показали, що невагомість прискорює розвиток серцево-судинних захворювань і біологічне старіння цих клітин.

«Наше дослідження ще раз підтвердило, що окислювальний стрес сприяє старінню й розвитку хвороб», – заявила Сільвія Брадаманте (Silvia Bradamante) з міланського Інституту молекулярних наук і технологій.

Брадаманте та її колеги вивчили білки і експресію генів у клітинах ендотелію в умовах справжньої невагомості – на борту Міжнародної космічної станції. Вчені порівняли «космічні» клітини з «земними», звертаючи увагу насамперед на відмінності в експресії генів і / або в вироблюваних ними білках. У «космічних» клітин більше 1000 генів експресувалися іншим чином. Також вони виділяли безліч прозапальних цитокінів. У підсумку це стало причиною серйозного оксидативного стресу у клітин – так запустився запальний процес, який, у свою чергу, привів до атеросклерозу і біологічному старінню клітин ендотелію.

«Ми плануємо посилати людей ще далі в космос, і на більш тривалі польоти. Потрібно постаратися зберегти їх здоров’я, наскільки це можливо. У ході еволюції наш організм став опиратися на силу тяжіння, і при її відсутності наші тканини приходять в розгубленність. І це ще не найгірше – вони швидше старіють!», – розповідає Джеральд Вайсманом (Gerald Weissmann).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button