Всесвіт

Незвідана Гігея: що ми знаємо про найменшу карликову планету Сонячної системи

Це карликова планета з унікальною і дуже дивною історією. Нічого подібного науці невідомо.

На думку Міжнародного астрономічного союзу, щоб офіційно вважатися карликовою планетою, шматок космічної породи повинен відповідати чотирьом вимогам. Він повинен:

  • Обертатися навколо сонця
  • Чи не обертатися навколо планети (тобто не бути місяцем)
  • Володіти орбітою, вільної від зайвого сміття
  • Мати округлу форму

У Сонячній системі багато тіл, які відповідають першим трьом вимогам — наприклад, весь головний пояс астероїдів між Марсом і Юпітером. Однак результати недавнього дослідження довели, що один з найбільших космічних каменів насправді зовсім не астероїд — це справжня планета, нехай і карликова.

Астрономи називають її Гігея, і це четверте за величиною небесне тіло в поясі. Його величину перевершує інша карликова планета, Церера (945 кілометрів в діаметрі), а також астероїди Веста (525 кілометрів) і Паллада (512 кілометрів).

Досі про Гігею було відомо лише те, що це шматок породи овальної форми діаметром 350 км в одну сторону і 500 км в іншу, з гігантським ударним кратером. Для більш детальних спостережень залучили дуже великий телескоп, завдяки якому вчені отримали набір нових відомостей.

Виявилося, що справжній діаметр карликової планети – 430 км, при цьому форма її більш-менш кругла. Швидкість обертання Гігеї становить 13,8 години. Поверхня ж її за складом близька до Церери й така ж пухка. Ударний же кратер викликає особливий інтерес: його вік оцінюється приблизно у 2 мільярди років. Відповідно до гіпотези, якийсь метеор врізався в інше космічне тіло куди більших розмірів і розніс його на шматки. Однак після цього частина розпечених уламків злиплися разом і поступово перетворилася в майже ідеальну сферу — так і з’явилася Гігея. Якщо це правда, то це єдина карликова планета з такою дивною передісторією, відома науці.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button