Наука

Комахи допомогли дістатися до кровоносних судин мозку

Дослідники «підгледіли» за комахами й розробили катетер, здатний безпечно і швидко переміщатися по кровоносних судинах головного мозку.

Аневризма — це патологічне випинання стінки кровоносної судини. Сьогодні нейрохірурги лікують аневризми головного мозку, вводячи катетери в артерію близько паху, а потім направляючи його через аорту і вгору в мозок. Ці дроти мають вигнутий наконечник, який допомагає їм рухатися всередині судини, поки аневризма не прийме його.

 

Проблема в тому, що ці катетери потім потрібно видалити, після того, як за допомогою спеціальних пристосувань буде заблокований приплив крові до аневризми для запобігання крововиливу в мозок. Але цей процес вилучення часто зміщує катетер і змінює його положення. Це, своєю чергою, ускладнює лікування аневризм, розташованих в певних частинах посудини. Серед них — аневризми судин головного мозку, які схильні до розриву і вражають понад 160 мільйонів осіб у всьому світі. Близько чверті з них не піддаються лікуванню, тому що просто занадто важкодоступні.

Для розв’язання цієї проблеми дослідники вирішили розробити новий катетер. Авторів розробки надихнули, як не дивно, комахи. Вчені проаналізували деформації й гідравлічні процеси, що відбуваються в ногах комах і джгутиках, а також при спарюванні жуків. Спостереження за тваринами допомогло дослідникам створити м’який роботизований мікрокатетер з гідравлічним приводом, який ідеальний для виконання тонких нейрохірургічних операцій.

Пристрій являє собою силіконовий катетер з декількома внутрішніми порожнинами, які наповнені нешкідливим фізіологічним розчином для створення тиску. Саме це дозволяє управляти такими катетерами ззовні, регулюючи тиск рідини. Технологія була перевірена на свинях — тваринам вводили катетер з керованим наконечником в мозкову артерію. Пристрій було видно на рентгенівських знімках, а управління його рухом виявилося дуже гнучким і ефективним.

Стаття опублікована в журналі Science Robotics.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button