Наука

Нічні зміни сильно позначаються на нашій ДНК. Це загрожує ризиком розвитку раку

Результати нового дослідження вказують на те, що порушення циркадного ритму, викликані роботою в нічну зміну, можуть змінити експресію генів, пов’язаних з ростом пухлин, що робить людину більш уразливою перед розвитком раку.

У 2019 Міжнародне агентство з вивчення раку (МАВР) заявило, що, швидше за все, робота в нічну зміну «шкідлива для людини». Кілька років експериментальних і спостережних досліджень тільки підтвердили це твердження. «З’являється все більше свідчень того, що рак частіше зустрічається у працівників нічної зміни», – зазначає Шобхан Гаддамідхі, співавтор нового дослідження. «Однак раніше було неясно, чому робота в нічну зміну підвищує ризик розвитку раку, наше дослідження прагнуло зрозуміти причину цього зв’язку».

Щоб дослідити це питання, команда американських дослідників набрала 14 здорових добровольців для всебічного семиденного дослідження. У лабораторії сну Вашингтонського державного університету половина випробовуваних «відпрацювала» кілька денних зімітованих змін, а інша половина – нічних змін. Після цього учасники не спали протягом 24 годин при постійному освітленні. Ця частина експерименту була спрямована на вивчення біологічних ритмів добровольців незалежно від зовнішніх факторів.

В результаті виявилося, що зімітований графік нічної зміни викликав порушення циркадних ритмів, які привели до неправильної експресії деяких генів, пов’язаних з раком. Також вчені встановили, що нічна робота, мабуть, негативно впливає на природні процеси репарації ДНК в організмі.

В ході роботи дослідники спробували краще зрозуміти вплив змін експресії генів на здорові клітини, досліджуючи білі кров’яні тільця учасників. Вчені піддали лейкоцити впливу іонізуючого випромінювання і виявили, що клітини групи нічної зміни були більш уразливі до радіаційно-індукованого пошкодження ДНК. «Ці результати свідчать про те, що нічні зміни збивають режим роботи експресії генів, пов’язаних з раком, таким чином, це знижує ефективність процесів репарації ДНК організму, коли вони найбільш необхідні», – пояснює Джейсон Макдермотт, співавтор дослідження.

На даному етапі автори роботи зізнаються, що це відкриття поки викликає багато нових питань. Наступним кроком для дослідників буде вивчення ДНК реальних працівників нічної зміни, щоб побачити, чи узгоджуються ці результати з реальним життям і даними людей, які працюють ночами протягом декількох років. Цілком можливо, що організм людини може адаптуватися до такого виду роботи.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button