Земля

Німецькі археологи знайшли складаний стілець з темних століть (фото)

Хтось поховав жінку 1400 років тому і забезпечив її незвичайним похоронним інвентарем.

Жіночу могилу знайшли під час проведення земляних робіт у промисловій зоні ©BLFD

Баварське Державне управління з охорони пам’яток (BLFD) повідомило про незвичайну знахідку. У середній Франконії археологи розкопали поховання, попередній вік якого оцінили в 1400 років. У могилі розміром приблизно 1,3 на 2,7 метра знаходилися останки жінки, яка померла у віці від 40 до 50 років.

На шиї у неї була нитка дрібних різнокольорових скляних бус. До поясу прикріпили підвіску, на якій серед іншого знаходилися дві брошки, одна з яких була прикрашена альмандином (різновид граната), і велика намистина виготовлена за технологією міллефіорі (мозаїчне скло, зазвичай з квітковим візерунком).

Намистина, виготовлена в техніці міллефіоре (тисяча кольорів) / ©BLFD

Ще в могилі знайшли залізну раму, яка при подальшому дослідженні виявилася складним стільцем. Чи не найчастіший предмет похоронного інвентарю, погодьтеся. Його розмір в складеному вигляді – приблизно 70 на 45 сантиметрів. Згідно з попереднім датуванням, стілець виготовили наприкінці VI століття.

“Ця знахідка, яка на перший погляд здається такою сучасною, — абсолютна рідкість і викликає найбільший культурно-історичний інтерес, оскільки дає уявлення про похоронний інвентар знатних верств населення і ранньому використанні меблів», — сказав професор Матіас Пфайль (Mathias Pfeil), генеральний директор BLFD.

Рідкісна знахідка для періоду раннього Середньовіччя / ©BLFD

Кінець VI століття – період, який в історіографії називають темними століттями. В першу чергу тому, що у нас просто немає джерел про ті часи. Падіння Римської імперії (це сталося в 476 році, коли вождь німецьких найманців Одоакр позбавив корони останнього імператора Риму) призвело не тільки до численних війн між племенами зі сходу, а й до загального зниження рівня грамотності і зникнення традицій хроністів.

Тому часто судити про те, як жили люди в ранньому Середньовіччі, можна тільки з археологічних знахідок. Складаний стілець цього періоду в Німеччині знаходять вдруге. Всього ж в Європі їх виявили 29 — і все в похованнях. Останнє, швидше за все, пояснюється тим, що в могилах (як би вони не були влаштовані) предмети зберігаються краще, ніж ті, якими користуються в побуті. Тільки шість зі знайдених стільців мають залізний каркас.

Стілець розташовувався біля ніг похованої жінки, поруч з ним лежали кістки тварини — можливо, жертовного, а можливо, з набору похоронних підношень.

Залишки дерев’яних панелей вказують на закриту похоронну камеру. Поруч з жіночою могилою археологи виявили чоловічу, розташовану майже паралельно і в напрямку захід — схід. При покійному був повний набір зброї (спис, щит, меч), ремінь з бронзовою пряжкою і поясна сумка.

Зараз реставратори вивчають складаний стілець, який був витягнутий у вигляді блоку, в реставраційних майстернях Баварського державного управління з охорони пам’яток і поступово розбирають його.

У прес-релізі відомства сказано, що такі похоронні предмети, як цей складаний стілець, зустрічаються вкрай рідко. З цієї причини в дослідженнях їх інтерпретують як “особливі подарунки”. Тобто включення подібного предмета в похоронний інвентар вказує на те, що померлий займав високу посаду або мав високий соціальний ранг.

Стільці в основному знаходять в жіночих могилах. Від більшості зразків збереглися лише окремі деталі, такі як цвяхи або осі, оскільки інші елементи виготовляли з органічного матеріалу — з дерева або слонової кістки, а також зі шкіри або тканини, які давно зотліли. Довгий час ці знахідки помилково вважалися рожнами для смаження або мисливськими інструментами.

Взагалі, складні стільці з заліза і бронзи робили ще з часів античності. І те, що їх знаходять в похованнях раннього Середньовіччя, говорить: традиції Риму не були абсолютно втрачені в темні століття — хоча письмових джерел з цього питання у нас немає.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments