Земля

Вчені спрогнозували повне зникнення сибірської тундри за 500 років

Глобальне потепління найсильніше позначається на Арктиці. Як показало моделювання, сибірську тундру в найближчі століття чекають по-справжньому радикальні перетворення.

Мак Полярний — Papaver radicatum) – характерна рослина тундри / © Phil Wickens

Як неважко здогадатися з назви, глобальні зміни клімату зачіпають найрізноманітніші куточки планети. Але найшвидші та драматичні наслідки відбуваються в полярних областях, наприклад в Арктиці. Середня температура там піднялася на два градуси за 50 років, а тайга з модрини активно наступає на сибірську тундру.

«Для Північного Льодовитого океану, морських льодів, сучасного і майбутнього потепління це може обернутися серйозними наслідками,розповіла професор Ульріке Херцшу (Ulrike Herzschuh). – Але зміни навколишнього середовища відбудуться і на суші. Величезні площі тундри в Сибіру і Північній Америці сильно скоротяться, в той час, як межа лісу (сусідньої з тундрою тайги — прима. ред.), яка вже повільно переміщається, незабаром почне швидкий рух на північ».

Тундра витягнулася смугою вздовж арктичних берегів Євразії, Північної Америки й ряду великих островів, включаючи Гренландію. Там сформувалися своєрідні спільноти, пристосовані до дуже короткого літа та інших суворих умов. Багато видів живуть виключно в тундрі-ендеміків серед них приблизно п’ять відсотків. Це, скажімо, чагарничкові рослини дріади, мак полярний, а також вербовий і березовий сланик, тобто приземкуваті форми таких рослин. Поруч з ними мешкають північні олені, лемінги, дуже волохаті полярні джмелі та інші тварини.

Вчені з Інституту полярних і морських досліджень імені Альфреда Вегенера (Німеччина) використовували комп’ютерне моделювання, щоб передбачити подальший розвиток подій в цих природних зонах. Їх висновки досить песимістичні: зберегти значну частину сибірської тундри можливо тільки за умови активної боротьби зі зміною клімату.

Автори статті використовували розроблену в Інституті Альфреда Вегенера модель LAVESI, яка має дуже високу роздільну здатність і навіть розглядає окремі дерева на кордоні тайги і тундри, включаючи їх життєвий цикл.

Поширення тундри (помаранчева) і тайги (зелена) аж до 3000 року для різних кліматичних сценаріїв / © Stefan Kruse, Ulrike Herzschuh

За розрахунками, якщо будуть прийняті радикальні заходи щодо скорочення емісії парникових газів (так званий сценарій RCP 2.6), ймовірно, подальше підвищення температури в Арктиці обмежиться двома градусами або менше. Але в разі продовження активних викидів вуглекислого та інших парникових газів (сценарій RCP 8.5) ми можемо виявитися свідками куди більш різкого потепління, а середня температура літа в Арктиці до 2100 року збільшиться на 14 градусів. Тайга при цьому буде зрушуватися на північ зі швидкістю 30 кілометрів за десятиліття. Однак тундра не має можливості “відступати” в тому ж напрямку: північніше знаходиться океан, тому її площа буде стрімко скорочуватися.

Згідно з консенсусним прогнозом, пояса сибірської тундри, що розтягнулися на чотири тисячі кілометрів через 500 років вціліють всього шість відсотків. Найоптимістичніший сценарій передбачає, що збережуться близько 30 відсотків цих екосистем. Вчені вважають, що в міру свого зникнення тундра спершу перетвориться у два ізольованих «острова» на відстані близько 2500 кілометрів один від одного — на Таймирі і на Чукотці. З роботи випливає, що ці зміни виявляться незворотними і відновлення вихідного пояса тундри неможливо навіть за умови похолодання клімату в майбутньому.

Результати нового дослідження опубліковані в журналі eLife.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button