Головна / Земля / У Китаї знайдений динозавр, схожий на кажана

У Китаї знайдений динозавр, схожий на кажана

Палеонтологи Китайської академії наук виявили на північному сході Китаю в провінції Хебей останки невеликого динозавра, який жив за часів юрського періоду. Судячи з усього, він мав не опіренні, а шкірясті крила, схожі на крила кажана або перетинки білки-летяги.

У Китаї знайдений динозавр, схожий на кажана

Незвичайному динозаврові дали незвично коротку назву
(фото Zang Hailong/IVPP).

Керував групою дослідників професор Сін Сюй (Xu Xing) з Інституту Палеонтології хребетних і Сяотин Чжен (Zheng Xiaoting) з університету Ліньї (Linyi University).

Дослідники назвали новий вид Yi qi, що перекладається з мови путунхуа (мандарин) як «дивне крило».

Yi qi належить до загадкової групи динозаврів невеликого розміру, званої скансоріоптерігідами (Scansoriopterygidae) і належать до манірапторам. Раніше представників цієї групи знаходили тільки на території Китаю.

Скансоріоптерігіди вважаються близькими родичами примітивних птахів, до яких палеонтологи відносять в тому числі археоптерикса. Проте раніше нікому з учених не вдавалося знайти докази того, що Scansoriopterygidae можуть піднімати себе в повітря.

http://go.ad2upapp.com/afu.php?id=869299

Спочатку група Сюя вирішила, що і новий динозавр не міг літати. Поруч зі скелетом вони виявили залишки утворень, схожі на пір’я, але вони були занадто тонкими і більше схожими на ниточки, а значить, не могли забезпечити політ або навіть ширяння. Пізніше, втім, дослідники Піднебесної зрозуміли, що довгі схожі на стрижні кісткові відростки, які виходять від кожного з зап’ясть динозавра, представляють частину раніше небачених в палеонтологічному літописі крил.

Деякі сучасні тварини, такі як летючі миші, білки-летяги, мають у структурі свого скелета подібні відростки з кісткової або хрящової тканини, що виходять від суглобів кінцівок. Функція цих утворень завжди одна — підтримувати аеродинамічну мембрану. Мембрана в даному випадку теж збереглася, але китайські палеонтологи не змогли визначити її форму і розміри.

Таким чином, це перше відкриття, яке надає докази того, що подібний літальний апарат був присутній і у динозаврів. Може бути так, що Yi qi був свого роду дивним еволюційним експериментом, який згодом провалився.

«Ми подумали, що назва «дивне крило» найбільше підходить йому, так як ні в одного іншого динозавра або птиці таких крил немає, — розповідає професор Сін Сюй. — Ми не знаємо, махав «жахливий ящір» крилами або просто планував, а може бути використовував і ті, і інші можливості. У будь-якому разі він отримав унікальний перехідний між динозаврами і птахами апарат».

Читайте також: 

Дослідники, що оспорюють дані висновки, припускають, що відростки могли служити динозавра в якості свого роду лижних палиць або гігантських зубочисток. Але дане припущення робиться, скоріше, жартома, ніж серйозно. Поки більш правдоподібних пояснень, ніж представили вчені Піднебесної в статті журналу Nature, немає.

Додамо, що Yi qi — це найбільш коротка назва виду, яку давали вчені динозаврам коли-небудь в історії.

Натхнення: vesti.ru