Земля

Нова анімація демонструє 100 мільйонів років історії Землі (відео)

Нові “безпрецедентні” анімації Землі відображають еволюцію поверхні планети за останні 100 мільйонів років – від переміщення тектонічних плит до руху відкладів через ерозію. Вони забезпечують найбільш детальний огляд історії земної поверхні, показуючи піднесення гір, утворення басейнів та переміщення великих мас седиментів (намулу) по всьому світу.

Анімації демонструють рух тектонічних плит, великих шматків земної кори, які стикаються, формуючи гори, або відходять, утворюючи океанські басейни. Коли ці плити занурюються у мантію на субдукційних зонах, вони викликають вулканічну діяльність та землетруси, що формують поверхню планети. Однак інші сили також впливають на поверхню: опади спричиняють ерозію, а швидкість вивітрювання змінює рівень вуглекислого газу в атмосфері, створюючи зв’язок між земною поверхнею та атмосферою.

Вивчення таких процесів допомагає вченим краще розуміти регулювання клімату та вплив циркуляції атмосфери на ерозію суходолу. Вчені з’ясували, що швидкість переміщення седиментів по всьому світу, ймовірно, була набагато вищою, ніж вчені вважали на основі спостережень, переважно через розірваність седиментарного реєстру.

Загалом швидкості ерозії за останні 100 мільйонів років були досить стабільними, але спостерігалися зміни в тому, чи опадали намули в низько розташованих басейнах на суходолі, чи в кінцевому підсумку потрапляли до моря. Наприклад, між 60 і 30 мільйонами років тому спостерігалося подвоєння потоку седиментів до океанів, що, ймовірно, було пов’язано з піднесенням Гімалайських гір та Тибетського плато.

Такі нюанси можуть бути важливими, зазначає Трістан Саллес, старший викладач геонаук у Сіднеїському університеті та головний автор нової статті, що описує модель, опубліковану 2 березня у журналі Science. Наприклад, деякі з перших форм життя виникли у мілководних морських середовищах, де мікроорганізми вперше використовували фотосинтез та залишали мінералізовані утворення, відомі як строматоліти.

“Вважається, що потік седиментів міг надавати джерело поживних речовин для цих ранніх організмів, дозволяючи їм процвітати та розвиватися з часом”, –  каже Саллес. “Ми сподіваємося, що наша модель може бути використана для перевірки таких давніх гіпотез щодо походження життя на Землі.”


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button