Земля

Тисячу років тому жителі Болівії розводили рибу в штучних водоймах

При розкопках поселення, яке існувало близько тисячі років тому на території сучасної Болівії, археологи виявили мережу штучних ставків, з’єднаних каналами. Місцеві мешканці використовували їх для розведення риби.

Археологічна зона Брухту-Сальватьерре (Loma Salvatierra), де проходили дослідження, розташована в департаменті Бені на півночі Болівії. Місцева природна зона, відома під назвою Льянос-Мохос, являє собою велику рівнину, покриту луками з вкрапленнями лісів. Тутешні ґрунти в сезон дощів не справляються з усмоктуванням всієї води, що випадає, тому в березні-квітні тут нерідкі повені.

Коли вчені, досліджуючи поселення тисячолітньої давнини, виявили сліди цілої мережі невеликих рукотворних ставків, обрамлених низькими земляними стінками і з’єднаних каналами, вони визнали, що ці водойми служили жителям для відведення надлишку води у вологий сезон і збереження її запасу на час сухого сезону. Проте в ході подальших досліджень вони прийшли до висновку, що у ставків була ще одна функція. Риби, що жили в них, складали важливу частину раціону місцевих мешканців.

У новій роботі, опублікованій в електронному науковому журналі PLOS ONE, група дослідників з Бразилії, Франції та Німеччини розповіла про результати ідентифікації знайдених в Брухту-Сальватьерре кісток риб. Всього, за підрахунками авторів, були знайдені кістки не менше 17 000 риб, що відносяться до 35 видів.

Тысячу лет назад жители Боливии разводили рыбу в искусственных водоемах

Найбільш часто в ставках зустрічалися помилкові вугри (Synbranchus spp.), панцирні соми (Hoplosternum spp.), американський чешуйчатник (Lepidosiren paradoxa) і малабарська траїра (Hoplias malabaricus). Усі вони пристосовані до життя у воді з низьким вмістом кисню і до значних коливань рівня води, виникнення яких і слід було очікувати в цих ставках протягом тривалого сухого періоду між дощовими сезонами.

Кнопка «Наверх»
Закрыть