Технології

Нова молекула дозволяє хімічно переробляти гуму і пластмасу

Нові молекули полібутадієну об’єднуються у квадратні ланцюги, створюючи особливу мікроструктуру. Вона дозволяє синтетичному каучуку деполімеризуватися при певних умовах, що розширює його можливості для рециркуляції із замкнутим циклом.

молекула
Image by anandasandra from Pixabay

У міру того, як кількість гумового і пластикового сміття на планеті лише зростає, вчені все частіше звертаються до перспективних систем рециркуляції із замкнутим циклом для скорочення відходів. Група дослідників з хімічного факультету Університету Прінстона оголошує про відкриття нової молекули полібутадієну. Вчені впевнені, одного разу вона посприяє скороченню відходів внаслідок деполімеризації каучуку.

В Nature Chemistry повідомляється, що під час полімеризації молекула (1, n’-дівініл) олігоциклобутан, об’єднується в повторювану послідовність квадратів, раніше нереалізовану мікроструктуру, яка дозволяє процесу йти у зворотному напрямку або деполімеризуватися при певних умовах.

Іншими словами, бутадієн можна «застебнути», щоб отримати новий полімер; потім його можна «розпакувати» і отримати чистий мономер для повторного використання.

Дослідження все ще знаходиться на початковій стадії, і характеристики матеріалу ще належить ретельно вивчити. Однак вже зараз вчені створили концептуальний прецедент хімічного перетворення, яке зазвичай не вважається практичним для певних товарних матеріалів.

Річ у тім, що в минулому деполімеризація здійснювалася з використанням дорогих нішевих або спеціалізованих полімерів і тільки після безлічі етапів, але ніколи не з такої поширеної сировини, як та, яка використовується для виробництва полібутадієну, одного з семи провідних нафтохімічних продуктів у світі. Бутадієн – це поширена органічна сполука і основний побічний продукт при розробці викопного палива. З нього роблять синтетичний каучук і пластмасові вироби. Таким чином, відкриття нової молекули відкриває шлях до хімічного перероблення пластмас.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button