Наука

Новий біоматеріал з слизу відновлює сухожилля

Дослідники з Гарвардського університету розробили двосторонній біоматеріал, який може поліпшити загоєння сухожиль. Він міцно прилипає до сухожиль однією стороною, в той час, як його зовнішня поверхня ковзає по інших тканинах.

Травми сухожиль досить поширені. Вони виникають як в результаті занять спортом, так і в результаті процесів старіння організму. Вони можуть бути болючими і погіршувати здатність пацієнта рухати кінцівками, і, що ще гірше, вони заживають досить довго. Навіть після цього сухожилля часто не повертаються до своєї колишньої механічної міцності в повному обсязі після важких травм, що призводить до зниження їх рухливості.

Тому в новому дослідженні вчені розробили новий матеріал, який міг би допомогти більш ефективно відновлювати сухожилля. Він заснований на хірургічному адгезивному гелі, створеному кілька років тому тією ж командою вчених. Цей гель, своєю чергою, був створений на основі липкого слизу молюска Arion fuscus. У новій роботі автори адаптували цю платформу, яку назвали “в’язкими клеями на основі гелю”, для створення з’єднання, що дозволяє загоювати сухожилля.

Новий гідрогель має дві абсолютно різні поверхні і тому був названий «в’язким клеєм Януса» на честь римського бога з двома обличчями. Перша поверхня містить хітозан, який міцно зв’язується з сухожиллями, утримуючи дві сторони розриву разом, тим самим покращуючи загоєння. Інша поверхня, що містить простий гідрогель, має низький коефіцієнт тертя, що допомагає сухожиллю ковзати уздовж інших тканин під час руху.

Вчені перевірили свій матеріал в серії експериментів з використанням тканин тварин і людини. На ізольованих сухожиллях свині, все ще покритих кров’ю, новий біоматеріал показував результати краще за всіх інших тканинних клеїв. Дослідники також імплантували матеріал в надколінок, згинач стопи і ахіллове сухожилля живих щурів і виявили, що вони з’єднуються міцно і неінвазивно. Аналогічні результати були отримані в тестах з використанням людських трупів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button