Здоров'я

«Офісні» захворювання опорно-рухового апарату: хто винен?

У минулі часи захворювання суглобів і хребта були прокляттям працівників важкої фізичної праці. Щоб позбутися непосильних навантажень, людство поставило собі на службу науково-технічний прогрес. Можна сміливо сказати, що в XXI столітті йому вдалося досягти бажаного результату. Тим не менш, важкі недуги, що обмежують рухи і викликають біль, не канули в небуття, а з новою силою дали про себе знати – в дещо іншому вигляді. Хто винен у цій ситуації? Той, хто хотів полегшити життя? Або той, хто створив всі ці блага, не передбачивши можливих наслідків?

Статистика свідчить про те, що при тривалому сидінні за комп’ютерами опорно-руховий апарат зношується так само, як при важкій фізичній праці. Людське тіло являє собою біологічний механізм, який має властивість швидше виходити з ладу в тих місцях, на які припадають максимальні навантаження. Що відбувається з нашим організмом, коли ми сидимо за комп’ютером довший час? У цей момент наше тіло знаходиться у вимушеному антіфізіологічному, тобто неприродному для організму положенні. Певні частини тіла відчувають більш високі навантаження, ніж їм визначено природою.

В результаті нераціонального розподілу біомеханічних сил тиск на певні ділянки хрящів – природних амортизаторів опорно-рухового апарату – зростає в багато разів, відбувається їх руйнування. Далі в процес залучаються всі структури суглоба. Розвивається остеоартроз. Найчастіше вражаються суглоби кистів рук, хребта, колінні і тазостегнові суглоби. На сьогоднішній день це є найпоширенішим захворюванням суглобів, частіше за інших стає причиною непрацездатності і навіть інвалідності, викликає постійні болі і обмеження рухів, значно погіршуючи якість життя.

Головний стрижень нашого організму, хребет, природа теж забезпечила природними амортизаторами – міжхребцевими дисками, які беруть на себе навантаження створені вагою власного тіла, а також поглинають удари, неминучі при поворотах і згинаннях. Усередині диска знаходиться «амортизуюча» желеподібна речовина – пульпа. Зовні вона оточена щільним фіброзним кільцем. Коли людина стоїть чи лежить, тиск розподіляється рівномірно у всіх частинах диска. Сидяче положення сприяє збільшенню зовнішнього тиску на диск приблизно в 20 разів. У цей час відбувається розтягнення фіброзного кільця по його задній поверхні при одночасному різкому підвищенні тиску всередині нього. Це викликає розрив фіброзного кільця і вихід пульпи за його межі – грижу міжхребцевого диска. Біль або оніміння, порушення функції кінцівок – тільки деякі симптоми серйозного захворювання.

Ряд проблем, пов’язаних з комп’ютерно-сидячим способом життя, лікарі за кордоном вже давно об’єднали в ряд патологічних станів загальним синдромом «травма від постійної напруги» (синдром RSI). Він може бути викликаний однотипними повторюваними рухами, вібрацією, надмірними зусиллями, механічним стисканням або перебуванням тривалий час в одному положенні, особливо незручному для тіла. Синдром RSI відомий також під назвою «кумулятивні травматичні розлади» і має ряд інших синонімів.

Виникнення синдрому найчастіше пов’язане з певною професійною діяльністю. Якщо раніше на першому місці серед хворих синдромом перебували прачки, друкарки, тенісисти, гольфісти, музиканти, робітники заводів, то сьогодні лідерство тримають офісні працівники, чия праця нерозривно пов’язана з комп’ютерами.

По суті, синдром RSI включає кілька захворювань. На першому етапі травма від постійної напруги призводить до розвитку запалення в сухожиллях, сухожильних піхвах і зв’язковому апараті – це тендиніт (тендіноз), тендовагініт і лігаментит. У результаті запального набряку відбувається ущемлення ув’язнених в піхву зв’язок і сухожиль. Виникає сильний біль, який різко посилюється при русі, обсяг рухів у суглобі значно знижується.

У ряді випадків збільшені в об’ємі в результаті набряку зв’язки і сухожилля викликають обмеження нервів, що проходять в природних анатомічних тунелях, утворених кістками, сухожиллями і м’язами. Виникають компресійно-ішемічні невропатії, які також називають тунельними синдромами. Крім болю, пошкодження нерва може викликати оніміння, зниження або повну втрату чутливості, порушення функції аж до паралічу. Цей симптом свідчить про глибоке пошкодженні нерва і можливої його загибелі. В даний час описано близько 30 тунельних синдромів.

Найчастіше від описаних процесів страждає верхня кінцівка, особливо пальці кистей рук. Тому синдром RSI часто асоціюється з карпальним тунельним синдромом, «смартфоним пальцем», «пальцем геймера» та іншими синонімічними термінами. У той же час патологічний комплекс, характерний для RSI, може виникнути в будь-якій частині тіла і викликати болі або втрату чутливості в тому числі в спині і нижніх кінцівках.

Причиною розвитку тунельного синдрому може стати і улюблене офісне крісло. Багато користувачі не звертають особливої уваги, що його край чинить значний тиск на задню поверхню в середині стегна. Якраз у цьому місці сідничний нерв проходить найближче до поверхні. Часто користувач помічає біль або, навпаки, оніміння нижніх кінцівок. Фактично розвивається компресійно-ішемічна невропатія сідничного нерва, як при тунельному синдромі.

Особливу увагу варто звернути на самі небезпечні ускладнення синдрому RSI – вертебро-базилярну недостатність і вертебробазилярний інсульт. Обидва захворювання пов’язані з порушенням кровопостачання мозку в різному ступені на рівні двох хребетних і базилярній артерій. Вони можуть призвести до летального результату або інвалідності. Одним з визнаних факторів, що сприяють їх розвитку, є вимушена поза з незручним положенням голови, коли шия знаходиться в постійній напрузі. Справа в тому, що хребетні артерії – єдині магістралі крові до головного мозку – проходять в кістковому каналі поперечних відростків шийних хребців, тому від стану нашої шиї безпосередньо залежить стан нашого мозку.

Описані механізми виникнення офісних захворювань свідчать про те, що довге знаходження в «комп’ютерних позах» без «відриву від виробництва» сприяє передчасному зношуванню опорно-рухового апарату користувача та розвитку захворювань. Хто винен у тому, що офісні працівники щорічно поповнюють число хворих, що страждають захворюваннями опорно-рухового апарату? Комп’ютери? Виробники та розробники? Або самі користувачі, які так легко потрапили в залежність від машин і технологій?

Натхнення: shkolazhizni.ru   автор Эсфирь Хорольская


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button