Здоров'я

За три години антидепресанти міняють мозок

Разової дози антидепресанту достатньо, щоб здійснити кардинальні зміни у функціональній архітектурі людського мозку. Сканування мозку до і після прийому дози СІЗЗС, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, дозволило виявити зміни, що відбулися всього за три години. Результати цього дослідження, проведеного на базі Інституту когнітивних і нейронаук імені Макса Планка (Німеччина), недавно опубліковані в журналі Current Biology.

foto_cikavosti_22.09.2014-09

«Ми не очікували, що СІЗЗС володіють настільки сильною дією і в такий короткий термін», – розповіла дослідник Юлія Захер (Julia Sacher). Незважаючи на те, що СІЗЗС є одними з найбільш широко використовуваних антидепресантів у всьому світі, до кінця не ясний механізм їх роботи. Передбачається, що препарати впливають на зв’язки в мозку, але ніхто не думав, що ефект з’являється не за тиждень, а за кілька годин.

Читайте також: Антидепресанти можуть стати причиною захворювання шлунково-кишкового тракту

Піддослідні проводили в сканері по 15 хвилин, а дослідники розглядали тривимірну модель їх мозку, де вимірювали кількість зв’язків між воксель (об’ємними пікселами) і зміну цих зв’язків після прийому однієї дози антидепресанту есциталопраму. Виявилося, що СІЗЗС знижує загальний рівень внутрішньої зв’язності в більшості частин мозку, але при цьому збільшує її в мозочку і таламусі.

Дослідники вважають, що нові дані надзвичайно важливі для клінічних досліджень в галузі лікування від депресії. Надалі вони планують підключити до аналітичного матеріалу дані тих пацієнтів, на яких кілька тижнів курсу есциталопраму зовні ніяк не подіяли. Розуміння подібних механізмів призведе до більш обґрунтованих рішень по лікуванню пацієнтів, які страждають від депресії та адаптації загальних методів для індивідуальної терапії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button