Земля

Океанічні течії в Атлантиці сповільнюються

Океанічні течії в Атлантиці сповільнюються не через глобальне потепління. Те, що зараз спостерігають океанологи — це частина природного циклу, ця динаміка може прискорити глобальне потепління в найближчі 20 років. Результати дослідження викладені в журналі Nature.

В Атлантичному океані існує система течій, що складається з теплих вод, які рухаються на північ близько до поверхні води (частина з них, наприклад, утворює Гольфстрім), а також холодних глибинних течій, що переносять воду на південь. Цю систему вчені називають атлантичною меридіональною зворотньою циркуляцією (Atlantic meridional overturning circulation, AMOC). Ця система утворилася завдяки тому, що щільність води в різних частинах океану змінюється в залежності від температури і солоності.

Вчені передбачали, що атлантична меридіональна зворотна циркуляція сповільниться через глобальне потепління, але безпосередні вимірювання її інтенсивності, які проводяться з квітня 2004 року, показали, що це відбувається в десять разів швидше прогнозованих значень.

«Багато відзначали, що течії сповільнюються надзвичайно швидко, через що при збереженні тенденції може наступити переломний момент, після якого настане катастрофа на зразок льодовикового періоду, — говорить співавтор роботи Ка-Кіт Тун з Університету штату Вашингтон у США. — Виявляється, нічого подібного в найближчому майбутньому не відбудеться. Швидка динаміка може бути частиною природного циклу, і вже зараз є вказівки, що уповільнення зупиняється».

Сучасні кліматичні моделі можуть передбачати довгострокову зміну температури, але не справляються з тим, щоб будувати прогнози на кілька десятків років — через брак даних про те, як глибинні частини океану поглинають тепло. В північній частині Атлантики саме AMOC нагріває воду на глибинах до 1,5 кілометрів, тобто відповідає за перенесення тепла від атмосфери і поверхні океану ближче до дна. Нова робота показує, що у AMOC є власний цикл, пов’язаний зі зворотним зв’язком між температурою поверхневих течій і інтенсивністю танення льодовиків: прісна вода легше солоної і її надходження сповільнює циркуляцію. Автори приходять до висновку, що період цього циклу становить 60-70 років.

Результати роботи подвійні. Якщо кліматологи не помилилися, то уповільнення циркуляції зупиниться найближчим часом і не призведе до того, що система буде катастрофічно виведена з рівноваги. З іншого боку, цей же процес призведе до того, що приповерхневі температури будуть рости швидше, і, як наслідок, до прискорення глобального потепління на поверхні Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button