Земля

ООН: озоновий шар Землі може повністю відновитися до середини століття

До середини нинішнього століття озоновий шар Землі може повністю відновитися. До такого висновку прийшли близько 300 вчених, які під егідою Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) та Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) провели оцінку ефективності вжитих заходів щодо охорони цієї вразливої газової оболонки, що захищає Землю від шкідливого впливу ультрафіолетового сонячного випромінювання.

foto_cikavosti_13.09.2014-01_resized

Їх висновки містяться в опублікованому в середу документі “Наукова оцінка руйнування озону 2014 року”. У ньому говориться, що озоновий шар повернеться до контрольних рівнів 1980 року “до середини століття в середніх широтах і Арктиці і трохи пізніше в Антарктиці”.

Читайте також: Вчені з’ясували, що активність Сонця впливає на зміну клімату

“Є позитивні ознаки того, що до середини цього століття озоновий шар поступово відновиться”, – наводяться в поширеному з цього приводу комюніке слова директора-виконавця ЮНЕП Ахіма Штайнера. Прийнятий у 1987 році “Монреальський протокол – одна з найбільш успішних природоохоронних угод у світі – дозволила захистити стратосферний озоновий шар і не допустила зростання ультрафіолетового випромінювання, що досягає поверхні Землі”, сказав він.

Протокол ввів заборону на виробництво ряду хімічних речовин, що руйнують озоновий шар. Завдяки цьому була скорочена концентрація в атмосфері таких газів, як хлорфторвуглеці (ХФВ) та галони, що застосовувалися раніше в різних товарах, наприклад холодильниках, аерозольних балончиках, ізоляційних пеноматеріалах і протипожежних засобах.

За даними оонівських організацій, відсутність Монреальського протоколу та пов’язаних з ним угод до 2050 року рівні озоноруйнівних речовин в атмосфері могли б зрости в десять разів. До 2030 року, прогнозують експерти, він дозволить щорічно запобігати 2 млн випадків захворювання раком шкіри, попереджати ураження очей та імунної системи людини.

Генеральний секретар ВМО Мішель Жарро вітав висновки вчених, закликавши з такою ж ефективністю боротися з іншою пов’язаною з нею проблемою – зміною клімату Землі. “Міжнародні дії щодо озонового шару є одним з основних прикладів успішного досвіду в галузі охорони природи, – зауважив Жарро. – Це повинно спонукати нас проявляти такий же рівень наполегливості і єдності для рішення ще більшої проблеми зміни клімату”.

За інформацією ООН, гідрофторвуглеці (ГФВ), що прийшли на зміну ХФУ, не шкодять озоновому шару. У той же час багато з них є потужними парниковими газами. В даний час обсяг викидів становить близько 0,5 гігатонн еквівалента вуглекислого газу в рік, збільшуючись щорічно на 7%. “При збереженні цієї тенденції можна очікувати, що це матиме значний вплив на зміну клімату протягом наступних десятиліть”, – попереджають експерти.

Читайте також: Оприлюднено звіт про стан клімату в 2013 році

Тим часом озонова діра в Антарктиці раніше виникала кожну весну. Як очікується, вона буде з’являтися там протягом більшої частини цього століття з урахуванням збереження в атмосфері озоноруйнівних речовин, навіть незважаючи на припинення їх викидів, підкреслюється в доповіді.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button